Aktualnościprzemek

Halfway Festival odwołany

Aktualnościprzemek

Halfway Festival odwołany

Nie będzie trzeciej edycji białostockiego festiwalu.

Byli już zapowiadani kolejni wykonawcy, była podana data festiwalu… a tu nagle psikus. Kilka dni temu okazało się, że Halfway Festiwal zostaje odwołany przez dyrekcję Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Powodem takiej decyzji jest brak pieniędzy.

- Policzyłem pieniądze, sprawdziłem wszystko. Niestety, by wyjść na zero, muszę wyciąć wszystko to, do czego dokładam. Nie stać nas na ten festiwal. Nasze starania pozyskania sponsora spełzły na niczym – bo nie jest to niestety impreza, którą można zorganizować na stadionie i która dla sponsorów byłaby atrakcyjna. Jest mi strasznie przykro, ale gdy stoję przed dylematem – zrezygnować z organizacji festiwalu za 300-400 tysięcy, a zwolnić kilkudziesięciu pracowników, wybieram to pierwsze – tłumaczy Roberto Skolmowski, dyrektor OiFP. (całość wypowiedzi znajdziecie tutaj).

Głos podjął także koordynator programowy HF, Artur Mrozowski: – Nie czas i miejsce roztrząsać teraz dlaczego taką decyzję podjęto. Będzie jeszcze okazja o tym szczegółowo opowiedzieć. Nie jest bowiem prawdą to, co wczoraj w oświadczeniu dla “Gazety Wyborczej” powiedział dyrektor Robert Skolmowski. Festiwal mógł przetrwać. (całe oświadczenie do przeczytania tutaj).

Trudno zatem stwierdzić, co tak naprawdę wpłynęło na taką decyzję. Jednak fani festiwalu postanowili się zorganizować i o niego walczyć. Na Facebooku powstało wydarzenie mające na celu zwrócenie uwagi na problem. Znajdują się tam także informacje dotyczące pisania listów do Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego i samej Opery.

Dziś na stronie Gazety.pl ukazał się artykuł o ewentualnym ratunku dla festiwalu.

Poniżej fragment “Obiektywu” TVP Białystok opisujący zaistniałą sytuację:

Miejmy nadzieję, że ten oryginalny festiwal przetrwa, a fani muzyki folkowej i songwriterskiej będą mogli spotkać się w jednym miejscu na świetnych koncertach.

Ewelina Malinowska