Hanni El Khatib – “Moonlight”

Hanni El Khatib “Moonlight”
Innovative Leisure / 2015

Kopia mistrza.

Wokalista Black Keys, Dan Auerbach, przypomina ostatnio chińską fabrykę lalek. Znalazł pewien wzór na produkowanie płyt i wszystkie następne albumy, wychodzące spod jego palców są do siebie bardzo zbliżone. A “Moonlight” Hanniego El Khatib, to jego kolejny produkt.

Od pierwszych taktów atmosfera budowana przez Hanniego jest mieszanką soundtracku do świetnie absurdalnego filmu z Billem Murrayem, Broken Flowers oraz blues-rockowego stylu Dana Auerbacha. I od samego początku świetnie się tego słucha. Utwory są stonowane, ale bardzo melodyjne. Nie porywają na parkiet, stopa nie wystukuje rytmu, ale chce się brodzić dalej w tych czarnych klimatach.

Problem w tym, że jest tu perfekcyjnie aż do bólu. Nie ma się do czego przyczepić i może właśnie w tym tkwi haczyk? Próżno szukać na “Moonlight” utworów, które wyrywałby się na pierwszy plan, przykuwając uwagę. Jest to płyta, której poziom nigdy nie opada, ale też nie wzbija się znacząco ponad standardy ustalone w pierwszej piosence z albumu. Może za wyjątkiem enrgetycznego “Mexico”, który paradoksalnie podkreśla, że w nowym materiale Hanniego zabrakło szaleństwa i pikanterii, które prezentowały jego wcześniejsze dokonania.

Spotkanie w pubie z Danem Auerbachem, które przerodziło się w dwupłytową kolaborację, wypchnęło Hanniego El Khatiba z mało znanej postaci w muzyka, który zbiera pochwały od Eltona Johna. Ta kolaboracja zmieniła wszystko w karierze Khatiba. Ale żeby przerosnąć mistrza, trzeba wiedzieć kiedy się od niego odciąć.

Weronika Makowska