Harry Manx po raz pierwszy w Polsce

Już 16 czerwca w Warszawie wystąpi Harry Manx, mistrz gry na mohan veena, multiinstrumentalista i wokalista.

Najprościej byłoby powiedzieć, że Harry Manx gra world music. W rzeczywistości stworzył swój własny styl, który określa mianem hindu-bluesa. Jego muzyka często ociera się także o brzmienia jazzowe. Manx jest multiinstrumentalistą i wokalistą, gra na gitarze, banjo i harmonijce. Przede wszystkim jednak używa mohan veena będącego skrzyżowaniem tradycyjnego hinduskiego instrumentu sitar i gitary. “Blues jest jak ziemia, muzyka hinduska jest jak niebo. To co staram się zrobić, to znaleźć równowagę między nimi” – mówił sam Manx.

Nie zdradza swojego wieku, ale dawno skończył 50 lat. Urodził się i wychował na wyspie Isle of Man, leżącej na Morzu Irlandzkim. Później z rodzicami mieszkał w Kanadzie. Jako dwudziestolatek przeniósł się do Europy, gdzie zarabiał na życie graniem na ulicy. Przez osiem lat mieszkał w Japonii. W końcówce lat 70. trafił do Indii. Twierdzi, że tam nauczył się, że muzyka to nie tylko rozrywka, ale też przekazywanie energii między twórcą, a słuchaczem. Zajmował się wtedy tworzeniem muzyki do medytacji. W 2000 roku na stałe zamieszkał na kanadyjskiej wyspie Saltspring Island.

Jego nauczycielem, a później także muzycznym partnerem był legendarny hinduski gitarzysta Vishwa Mohan Bhatt. To on nauczył go skomplikowanej techniki gry na dwudziestostrunowym mohan veena. Manx pierwszą solową płytę “Dog My Cat” wydał dopiero dekadę temu. Nagrał ją w zaledwie jedenaście godzin. Miała być eksperymentem, a sprzedała się w 30 tysiącach egzemplarzy. Od tamtego czasu Manx nagrał kolejnych dziewięć krążków. Sześć razy był nominowany do najważniejszej kanadyjskiej nagrody muzycznej Juno Awards, zdobył siedem Maple Blues Awards, po jednej Great Canadian Blues Award oraz Canadian Folk Music Award. 24 maja ukazała się jego najnowsza płyta “Strictly Whatever”. Do tej pory odbył kilka światowych tras koncertowych. Jednak jego występ w Warszawie będzie pierwszą wizytą w Polsce.

16 czerwca, Warszawa, klub Hybrydy
wejście:18.00, start: 19.00
bilety: 80 zł (przedsprzedaż w sieci Eventim, w dniu koncertu w klubie Hybrydy)

Patroni medialni koncertu: Tygodnik Przegląd, Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, Magazyn Gitarzysta.

info: materiały organizatora