How How – “Bumpy” EP

how-how-cover-a.jpg How How – “Bumpy” EP
wyd. własne/2011

Warszawski niepokój.

Pierwsze słowo, które ciśnie się na usta po usłyszeniu czteroutworowej EPki “Bumpy” to “nastrojowo”. Już pierwsza piosenka “Before-After” buduje atmosferę niepokoju poprzez liczne dziwne dźwięki i odgłosy oraz końcowe stopniowe spowolnienie rytmu. Kolejny utwór “February March”, pomimo elektronicznych dźwięków pojawiających się na samym wstępie, jest jakby stylistyczną kontynuacją “Before-After”, gdzie nadal obecna jest atmosfera “dziwności” i  chaosu. Utwór “Flimp” powoduje, że chciałoby się natychmiast pójść na koncert How How i posłuchać, jak brzmią takie eksperymenty dźwiękowe na żywo.  Natomiast ostatni i zarazem najdłuższy utwór “Fircyk”, jedyny “zaśpiewany” utwór na EPce, powoduje dziwne dreszcze, które wcale nie ustępują po nieoczekiwanym końcu utworu.

Na “Bumpy” jest czasem melodyjnie, czasem elektronicznie, a czasem zwyczajnie dziwnie. Słuchając tych czterech utworów przed oczami bezwiednie pojawiają się pejzaże, co czyni z EPki idealny materiał na podróż nocnym autobusem w centrum miasta. Warszawiacy z How How bazują na dźwiękach, rytmie i niebanalnych połączeniach. W tle utworów często słychać odgłosy nieznanego pochodzenia, stuknięcia, trzaski, nucenie melodii, niewyraźnie wymawiane, zniekształcone słowa. To wszystko tworzy unikalny, niepowtarzalny klimat towarzyszący słuchaczowi niezmiennie przez szesnaście minut.

Jak przystało na recenzję z prawdziwego zdarzenia, w tym miejscu powinny paść słowa krytyki. Problem w tym, że do “Bumpy” nie da się przyczepić, może dlatego, że to tylko cztery utwory i chłopaki z How How nie zdążyli niczego zepsuć, a może dlatego, że EPka jest po prostu dobra i nie ma na niej słabych punktów? Na pewno warto to sprawdzić i dać ponieść się hipnotycznej  fali dźwięków.

Mogłoby się wydawać, że  z czterech utworów ciężko stworzyć jakąś logiczną, dobrze brzmiącą całość. Tymczasem How How się to bez wątpienia udało. Jeśli to ma być zwiastun płyty długogrającej, to zaczynam odliczać dni.

EPkę “Bumpy” można kupić na stronie  http://howhow.bandcamp.com/

Katarzyna Sobelga