Howlin Rain – The Good Life EP

howlin-rain-goodlife_front_wc.png Howlin Rain – The Good Life EP
Birdman/2010

Ethan Miller naucza jak grać hard rocka bez obciachu.

Hard rock? Pff, pomyślicie. Tak to można było grać w latach 70. Po 1977 to największy obciach. Może i tak, lecz Ethan Miller z kolegami pokazuje, że hard rock AD 2010 to nie taki obciach ostateczny, jak go malują. Trzeba tylko odpowiednio do niego podejść. A oto instrukcja (ostrzegam, składa się z rzeczy trywialnych). Jeśli chcesz grać właśnie tak, przeczytaj, zanim złapiesz za gitarę. Jeśli jesteś uprzedzony, posłuchaj Howlin Rain.

Po pierwsze, trzeba odrzucić patos. Naprawdę, nie ma nic bardziej żenującego niż ociekające patosem zespoły. Muse na przykład. Albo Coma. Fuj, nie? No właśnie. Jasne, Led Zeppelin też potrafili walnąć takim patosem, że aż nogi miękły, ale to było trochę co innego. Patos zastąpcie luzem, świata muzyką nie zbawicie. Doszedł do tego wniosku nawet jeden z największych rockowych aktywistów. Nie, nie Bono. Neil Young.  Skoro na pozycję Mesjasza nie macie już szans (zresztą to obecnie miejsce Kanye Westa), lepiej się po prostu dobrze bawić.

Po drugie, jeśli macie się bawić, bawcie się muzyką. Ciągle poszukujcie nowych rozwiązań. W “Good Life” słychać mocno sfuzzowane, wręcz stonerowe gitary. Wcześniej tak nie grali. Takiej spokojnej, akustycznej ballady jak “Hung Out In The Rain” też nie uświadczymy na wcześniejszych nagraniach Kalifornijczyków. Dużo jamujcie, nie bójcie się wyjść poza utarte schematy. I pamiętajcie, są na świecie inne instrumenty niż gitara.

Po trzecie, prawie najważniejsze: DUŻO TRAWKI.

Po czwarte, najważniejsze i najbanalniejsze. Dobre melodie.

I już. Tą właśnie ścieżką idą Howlin Rain. Ciągle ewoluują. Nie robią radykalnych zmian. Grają długie piosenki, czerpią z tradycji i przetwarzają ją na język XXI wieku.

W wakacje nowa płyta. Też już czekacie?

Michał Wieczorek