Hurts – “Happiness”

hurts_cover_0.jpg Hurts – “Happiness”
Sony/2010

Estetyczny ideał nazywa się kiczem.

Były huczne zapowiedzi, była astronomiczna promocja, wróżby NME, przepowiednie BBC, zachwyty, nagrody, promocje i dająca nadzieje epka. A wyszło… wyszło jak zawsze.

Jest jedno ale, a może nawet więcej. “Happiness”, jak i cały ten twór, jakim jest duet złożony z Theo Hutchscrafta i Adama Andersona należy w gwoli sprawiedliwości społecznej i równości opinii rozpatrywać z kilku płaszczyzn, bądź (i tu mądre słowo) paradygmatów. Ich popularność przecież z czegoś się wzięła. Jest zjawisko – są odzewy.

Debiut Hurts należy do tego gatunku płyt, przy których po pierwszym przesłuchaniu dzwonimy do kolegów, dawnych dziewczyn, obwieszczamy na fejsbuku – że o to narodził się nam zbawiciel. Po drugim, zawstydzeni niewinnym wybuchem i nieprzyzwoicie niewspółmiernymi fanfarami chcemy to wszystko zdementować i zwalić na garb silnych środków przeciwgrypowych. A po trzecim stwierdzamy – nie no, to jest w porządku. Wciskamy płytę na półkę, a ona sobie tam już dogorywa w oczekiwaniu na przeprowadzkę czy najbliższą domówkę, kiedy ktoś zacznie nam szperać między pudełkami i choć przez chwilę weźmie ją do rąk.

I tu następuje seria “ale”.

Ale przecież nie każdy (z racji wieku bądź innych upodobań) mógł być fanem Visage, Camouflage, Depeche Mode z początku lat 80. czy Pet Shop Boys. I odnajdzie (może dziewiczo) na tej płycie naprawdę solidny fragment synthpopu. Na “Happiness” co drugi utwór to przecież singiel-killer. 3:30 min, refren, chwytliwy klawisz, intrygujący (acz skalkowany) sampel. “To jest genialne w swojej prostocie” powiedzieć by można. No może by i można.

Ale przecież płytę składał sam Mark Stent, współpracownik takich nazw i nazwisk jak Bjork, Muse, Erasure, Dave Matthew, wspomniane Pet Shop Boys, Goldfrapp, ale także… Spice Girls, Craig David czy S Club 7. Co po raz wtóry upewnia nas, że jest to płyta po prostu dobrze i przyjemnie brzmiąca, a przecież muzyka to rozrywka, rozrywka ta służyć ma miłemu spędzeniu czasu, a nie od razu zmuszać nas do wysiłku analizy tego, co z głośnika leci. Czyż nie?

Ale przecież zżynają od najlepszych, a kiedy rok temu namiętnie słuchaliśmy Editors (nowych New Order), nikt nie miał do nikogo pretensji. Więc czemu by tak nie odrestaurować Human League czy Eurythmics?

Ale przecież zaśpiewała z nimi Kylie Minogue. A to przecież nie udaje się od tak.

Poza tym, choć nie wiem jakbym nie chciał obrazić się na Hurts, przyznam – są tu przebłyski czegoś solidnego. Moi faworyci “Sunday”, “Stay” czy “Unspoken” – utwory co prawda gdzieś już słyszane, mimo wszystko zaczepiają się nas.

Jeżeli Hurts chce być zespołem popowym – biję brawo i chylę czoła, jest fajnie. Jeżeli chcą jednak ciągle nagrywać czarno-białe teledyski na ziarnistej taśmie i przerosnąć w tym wszystkim Gahana. Nie kupuję. Kiedy najdzie mnie chęć na synthpop nie pomyślę o Hurts, nie pomyśle o nich nawet jak dojdę do kopii synthpopu powstałych w latach 90. jak De/Vision czy Mesh. Bo synthopou za dużo słuchać nie można. Smutno się robi.

Krzysiek Żyła