Relacjeprzemek

Inauguracyjno-zakończeniowy koncert Janusza Olejniczaka

Relacjeprzemek

Inauguracyjno-zakończeniowy koncert Janusza Olejniczaka

Występ Janusza Olejniczaka i Atom String Quartetu zakończył cykl koncertów Letniej Akademii Jazzu.
22.08.2011/Łódź

Pierwszy koncert Letniej Akademii Jazzu ze względu na kontuzję pianisty Janusza Olejniczaka odbył się dopiero pod koniec wakacji. Warto było czekać. Znany chopinista przygotował finezyjne opracowania utworów Komedy na fortepian i kwartet smyczkowy.

W odróżnieniu od koncertu Leny Ledoff, nie usłyszeliśmy jednak konkretnych nawiązań do muzyki Chopina (czego można było przecież oczekiwać od specjalizującego się w tym repertuarze pianisty). Zaprezentowane zostały natomiast utwory Komedy w klasycyzującym ujęciu, choć nie były one przy tym pozbawione jazzowego feelingu. Niektóre opierały się na walkingowym basie, inne zagrane były w rytmie bossanovy, jeszcze inne w formie romantycznej ballady lub walca.

Zaskakujące, że to nie fortepian był najbardziej eksponowanym instrumentem podczas koncertu. Rola Olejniczaka sprawadzała się zwykle do wykonywania subtelnego akompaniamentu, na tle którego muzycy Atom String Quartetu mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w improwizowanym opracowywaniu linii melodycznych. A trzeba przyznać, że każde solo wywoływało ogromne wrażenie.

Nie powinno to jednak dziwić, bowiem kwartet ten specjalizuje się w wykonawstwie muzyki jazzowej i osiąga na tym polu coraz większe sukcesy. Są oni pierwszym w Polsce i jednym z niewielu na świecie zespołów smyczkowych grających ten rodzaj muzyki. Udowadniają tym samym, że mimo iż instrumenty smyczkowe (poza kontrabasem) nie są typowe dla instrumentarium jazzowego, brzmią w takim repertuarze zadziwiająco dobrze.

Z kolei mistrz klasycznej pianistyki odnalazł się całkiem nieźle w jazzującej stylistyce, choć przyznał, że jest to dla niego stresujące wyzwanie. Obawy pana Olejniczaka okazały się jednak bezpodstawne, gdyż repertuar Komedy w jego ujęciu tak spodobał się łódzkiej publiczności, że artyści byli wywoływani na bis aż trzykrotnie.

Po tak wspaniałym cyklu koncertów pozostaje jedynie żal, że to już koniec. Niestety na następną Letnią Akademię Jazzu trzeba będzie czekać do przyszłych wakacji.

Anna Lenarcik

Zdjęcia: Sandra Kmieciak & Anna Lenarcik