Relacjeprzemek

Islandczycy podbili Warszawę

Relacjeprzemek

Islandczycy podbili Warszawę
6.07.2011/Warszawa

355 lat po Szwedach i ich potopie, Polskę zalała inna skandynawska nawałnica – Islandczycy. Mniej krwiożerczy niż swoi kuzyni podbili nasz kraj nie ogniem i mieczem, ale muzyką. Nie oparła im się nawet stolica.

Bardzo się starałem, ale nie udało mi się obejrzeć obu koncertów w całości. Wiatry tym razem nie były sprzyjające i Bloodgroup na scenę Snu Pszczoły weszli o 22, czyli o tej samej godzinie, o której mieli zaczynać Hjaltalin kilka kilometrów dalej. Szczęściem w nieszczęściu, koncert Kulturalnej również nie zaczął się o czasie.

Bloodgroup rozkręcali się z utworu na utwór. Zaczęli trochę niemrawo, ale z każdym utworem ładunek taneczności zwiększał się niemal wykładniczo. Czwórka Islandczyków uzbrojona tylko w syntezatory i dwa keytary (które sa oficjalnie najbardziej obciachowymi instrumentami na świecie) bez problemu poradziła sobie z publicznością zgromadzoną w Śnie. Po kilku utworach cała sala tańczyła, prawie bez żadnych wyjątków. Chyba sam zespół był trochę zaskoczony entuzjastycznym przyjęciem. Niestety, kiedy impreza rozkręciła się w najlepsze i atmosfera zbliżała się do punktu kulminacyjnego, musiałem szybko wymknąć się z klubu, bo drugą stronę rzeki zdobywali Hjaltalin.

Obawy, że przybędę do Kulturalnej w momencie, gdy zespół będzie właśnie zwijał sprzęt, okazały się nierealne. Trafiłem na sam środek imprezy. Imprezy zupełnie innej od koncertu Bloodgroup. Zamiast elektroniki i syntezatorów – gitary akustyczne, klarnety, skrzypce, perkusje. Zamiast zimnego klimatu Północy – ciepłe folkowe brzmienia. I mieli prawdziwego Wikinga w składzie, więc siła rażenia rośnie przynajmniej trzykrotnie. Hjaltalin nie chcieli okazać się gorsi od swoich ziomków i również zagrali porywająco, piosenki z ich drugiej, średnio udanej płyty, zabrzmiały wyśmienicie.

Islandia 2:0 Warszawa. Jeśli można czegoś z tej nocy żałować, to tego, że nie udało się to, co w Poznaniu. Tam oba zespoły zagrały w jednym miejscu.

Michał Wieczorek