Jack Johnson – “To The Sea”

jack-johnson-to-the-sea-cover-art.png Jack Johnson – “To The Sea”
Universal Records / 2010

Szósta płyta surfera z Hawajów tak, jak pięć poprzednich jest całkowicie przewidywalna, choć nie można jej odmówić pewnego uroku.

Spójrzmy prawdzie w oczy, Jack Johnson nie jest artystą wybitnym, ale i nie ma aspiracji być kimś takim. Jego celem jest pisanie zgrabnych pioseneczek, która spodobają się zarówno panom w garniturach po czterdziestce, jak i tym trochę młodszym. Idolem nastolatek na pewno nigdy nie będzie, bo jest na to za grzeczny. I za stary.

Na swojej szóstej płycie, Johnson częściej podpina gitarę do wzmacniacza, czasem zdarzy mu się przekręcić gałkę przesteruj poza minimum, lecz to tylko drobne zabiegi estetyczne, niezmieniające nic w samych piosenkach. Ciągle jest to spokojny, gitarowy pop. Dość monotonny, choć Jack stara się monotonię przełamać na różne sposoby. Nie za wszelką cenę, bo wie, że ten brak zaskoczeń i przewidywalność paradoksalnie są jego zaletami. On nie nagrywa wielkich płyt, tylko takie, których najlepiej słucha się siedząc na ławce w parku albo gra razem ze znajomymi przy ognisku na plaży.

Ogromną zaletą piosenek Jacka jest ich urokliwość. Nie nachalna, sztuczna, ale naturalna i przyrodzona Hawajczykom. Świat jest przecież piękny, czemu więc śpiewać smutne piosenki – taka idea przyświeca Johnsonowi na wszystkich jego płytach. I, od razu po włączeniu tej płyty, od razu poprawia mi się humor i na jakiś czas zapominam, że to jego kolejna bardzo podobna płyta.

To dobry album dla zmęczonych pędzącym życiem, zmieniającymi się trendami. Pozostałych zwyczajnie znudzi.

Michał Wieczorek