przemek

Jaki laptop dla DJ-a?

przemek

Zawieszenie się systemu podczas imprezy bądź błędy podczas obsługi programów typu Traktor to dwie najgorsze rzeczy, jakie mogą przytrafić się DJ-owi. Warto więc robić wszystko, aby do takich sytuacji nie doszło. Najlepszym na to rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego laptopa.

Profesjonalne oprogramowanie do tworzenia i miksowania muzyki jest bardzo wymagające dla systemu. W wielu przypadkach generowane obciążenie można przyrównać nawet do najnowszych gier komputerowych. Pamiętać należy przy tym, że DJ najczęściej w jednej chwili obsługuje więcej niż tylko jeden program, co jeszcze bardziej obciąża komputer.

Wszystko to sprawia, że impreza może udać się wyłącznie wtedy, gdy w naszym posiadaniu znajdzie się solidny laptop o odpowiednich parametrach. Nie warto ryzykować ewentualnego blamażu. Na co więc zwrócić uwagę?

Szybkość i jeszcze raz szybkość

Nie da się ukryć, że najważniejsze w laptopie dla DJ-a będzie to, aby realizował on wiele skomplikowanych operacji w sposób szybki i bezawaryjne. Za to wszystko odpowiada oczywiście procesor. W tym względzie nie warto decydować się na oszczędności, dlatego na naszym celowniku powinien znaleźć się laptop z układem na poziomie serii Intel Core i7.

W wielu sytuacjach wystarczający okaże się model niskonapięciowy, jak chociażby i7-6600U, który znajduje się w takich laptopach jak Toshiba Tecra Z50, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby pójść o krok dalej i zakupić urządzenie z procesorem czterordzeniowym, oznaczonym symbolami H bądź HQ. Takie układy jak i7-6700HQ dadzą nam przede wszystkim pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli.

Rzut oka na wymagania sprzętowe profesjonalnych programów do miksowania muzyki pozwala potwierdzić tezę, iż są one “ramożerne”. Mówiąc krótko, potrzebują one dużą ilość pamięci RAM, inaczej mogą się zawieszać. 4 GB pamięci to absolutne minimum, choć zalecane jest podwojenie tej wartości. Warto pomyśleć również o typie RAM – szczególnie zalecane są kości DDR4 o taktowaniu równym 2133 MHz. Taką pamięć znajdziemy chociażby w HP EliteBook 840.

Ogromny wpływ na szybkość przetwarzania danych ma dysk twardy. Wiele DJ-ów bagatelizuje jego znaczenie i decyduje się na laptopy z dyskami talerzowymi (HDD), które co prawda wyróżniają się sporą pojemnością, ale są wolne. Podczas pracy na wyżej wymienionych programach zaleca się skorzystanie z możliwości dysków SSD, które są kilkadziesiąt razy szybsze. Dzięki temu obsługa dużych plików okaże się błyskawiczna.

Zarówno Toshiba Tecra Z50, jak laptop firmy HP są sprzedawane właśnie z takimi dyskami. W przypadku pierwszego z nich maksymalna pojemność może wynieść 256 GB, a drugiego 512 GB. Jeżeli okaże się to dla nas mało, zawsze możemy dokupić dysk zewnętrzny.

Co jeszcze?

Karta graficzna w laptopie dla DJ-a nie jest najważniejsza. No chyba że planujemy używać go również do innego rodzaju rozrywki, na przykład do gier komputerowych.

Decydując się na konkretne urządzenie, warto przeglądnąć jego zestaw złączy. Ważne jest to, aby znalazło się w nim sporo portów USB, i to najlepiej 3.0. Znaczenie ma również ekran. W szczególności zalecane są modele 15- bądź 17-calowe, gdyż zapewniają wygodną przestrzeń roboczą, która jest istotna podczas pracy.

Trzymając się powyższych kryteriów, z łatwością znajdziemy laptop, który nie zawiedzie nas na żadnej imprezie. Co więcej, będzie nam on służył także w życiu codziennym.