Jónsi – “We Bought a Zoo” OST

Jónsi – “We Bought a Zoo” OST
Vinyl Films/2011

Islandzki Disney.

Nie lubię soundtracków. Wolę klasyczne piosenki 3:20 z podziałem zwrotka – refren – zwrotka – przejście. Oczywiście różnego rodzaju modyfikacje są mile widziane, ale soundtrack to dla mnie taki zestaw utworów instrumentalnych, w czasie słuchania których zastanawiam się uparcie, co się działo w tym momencie na kinowym ekranie.

Jónsi za to jest artystą niezwykłym. Nie uznającym kompromisów, nowatorskim. Czasem wychodzącym poza moje osobiste granice “fajności”. Dlatego do jego najnowszego wydawnictwa brałam się jak pies za jeża. Potem przesłuchałam “Gathering Stories”, a potem już poszło z górki.

“We Bought a Zoo” to ponad półgodzinny samodzielny album: trzy utwory z poprzednich wydawnictw, nowe kompozycje, a wszystko idealnie balansuje pomiędzy hollywoodzkim chwytliwym soundtrackiem a typową dla Islandczyków magią. To też seans w krainie baśni: od pierwszych taktów Jónsi zabiera nas do świata magicznego, pełnego dziwów i tajemnic. “Why Not” jest zaproszeniem, jeszcze nieśmiałym, zaledwie zapowiadającym czary, które ukarzą się jak tylko opadnie mgła o poranku.

Potem wraz z rozbudowaną orkiestrą i niezidentyfikowanymi głosami zabiera nas w podróż po Nibylandii, która na ten czas przybrała kształt zoo. Akcja toczy się w cudownej krainie pełnej szczęśliwości, narratorem jest wiatr, który opisuje życie mieszkańców, wszystko jest piękne, słodkie, wszyscy bohaterowie śpiewają i na świecie panuje miłość! Wszystko to składa się na tą niezwykłą płytę, pełną dobrze budowanych emocji. Emocji prawdziwych, pełnych milionów odcieni, tak jak pełna dźwięków, smaczków i szeptów pełna jest ta płyta. Jeśli brzmi kiczowato, to tylko dowód na to, że język giętki nie powiedział wszystkiego, co pomyślała głowa.

Cameron Crowe, od dawna fan Islandczyków z Sigur Rós, wykorzystał już ich muzykę przy “Vanilla Sky”. Plotka głosi, że przed zdjęciami do “We Bought a Zoo” wszyscy aktorzy (w tym Matt Damon i Scarlett Johansson) mieli za zadanie obejrzeć koncertowe DVD Sigur Ros “Heima”, żeby wczuć się w role. Utwór promujący album, “Gathering Stories”, natomiast, napisali wspólnie Jónsi i Cameron Crowe. Jest to pierwsza w historii kolaboracja Jónsi’ego z innym artystą.

Teraz czas obejrzeć ten film!Maria Grudowska