Justice – “Audio, Video, Disco”

Justice – “Audio, Video, Disco”
Ed Banger/2011

Barok, pretensjonalność, metal.

Justice – ci od krzyża, od nagradzanych (“D.A.N.C.E”) i kontrowersyjnych (“Stress”) teledysków, ci od remiksów. To ostatnie jest już nieaktualne, gdyż francuski duet czasowo zrezygnował z zabawy cudzymi kawałkami w ten konkretny sposób. Na inne sposoby wykorzystuje je na “Audio, Video, Disco” nadal. Teledysk, jaki promował najnowsze wydawnictwo, opiera się na bizonach, a krzyż jest teraz kamienny i chyba nie przez przypadek przypomina nagrobek. Ta płyta miłości do Sprawiedliwości raczej nie ożywi.

Debiut, o wdzięcznym tytule w postaci symbolu graficznego przedstawiającego narzędzie śmierci, dekodowanym także jako “Cross”, mimo pewnej kiczowatości posiadał zniewalający urok. Gaspard Auge i Xavier de Rosnay mieszali elektronikę z rockiem, a mimo to ich nagrań słuchało się lekko, nadawały się na parkiet, ale nie tylko. Obok beztroskich utworów jak “D.A.N.C.E.” dedykowany Michaelowi Jacksonowi i “The Party” z gościnnym występem Uffie, mieliśmy mniej uładzone kawałki jak hałaśliwy “Waters of Nazareth” czy “Stress” z dręczącym motywem przewodnim. Było miło, było ciekawie.

Na “Audio, Video, Disco” Francuzi bawią się cięższym kalibrem. Hard rock i heavy metal to gatunki, które ubierają tutaj w electro. Jak stwierdzili, lubią w nich epickość – przekonanie o własnej niezwyciężalności i walkę. Efekt grania tymi motywami bawi chyba bardziej twórców niż słuchaczy: jest nieznośnie pretensjonalny i męczący, zwłaszcza w końcówce. Chociaż druga płyta jest krótsza niż debiut, trzy ostatnie kawałki ciągną się w nieskończoność. W “Newlands” mamy nieuchronnie kojarzące się z metalem przejście, po czym powracamy do tekstu powtarzanego po raz setny, cztery minuty dawno nie były tak długie. “Helix”, podobny do “New Jack” z debiutu, jest pozbawiony jego lekkości, ostatni kawałek może chyba tylko denerwować. A zaczynało się przecież wcale nienajgorzej.

“Horspower” jest w gruncie rzeczy otwarciem podobnym do “Genesis” z “Cross”, acz od początku przygotowuje nas na nastrój patetyczny. Patetyczny z przymrużeniem oka. “Audio, Video, Disco” pełne jest igrania z mniej lub bardziej znanymi motywami – duet wykorzystał ponownie wielką ilość sampli, z czego nie wszystkie są możliwe do rozpoznania. Oprócz nich występują nawiązania kompozycyjne – “Ohio” to w warstwie wokalnej przeróbka “Orleans” Davida Crosby’ego, a “Brianvision” to wizja Briana Maya z Queen. Znaczące, że ten ostatni kawałek bardziej niż zespół, któremu składany jest hołd, przypomina nowsze dokonania Ratatat, co raczej nie było zamierzone. Gościnnie na płycie wystąpili Ali Love, Vincent Vendetta wspólnie z Midnight Jaggernauts i Morgan Phalen. “On’n'On” z wokalem tego ostatniego jest najmilszym momentem albumu, zapewne ze względu na podobieństwo do poprzednich nagrań Justice.

Teksy zawierają równie pretensjonalny arsenał, co dźwięki – dym, pióra, wiedźmy, trzynasty znak zodiaku, królowie i królowe. Auge i de Rosnay twierdzą, że ten album jest lżejszy niż debiut, nie tak ciemny i mniej agresywny. Czy rzeczywiście “Audio, Video, Disco” jest milsze niż zaprawiony zniekształceniami “Cross”? Być może fani hard rocka lat 70. i metalu są w stanie docenić ten miks, ja takiego disco nie kupuję.

Katarzyna Borowiec