Justin Sandercoe – “Small Town Eyes”

small-town-eyes.jpg Justin Sandercoe – “Small Town Eyes”
Ocean Reds/2010

Nauczyciel gry na gitarze postanawia nagrać własną płytę.

Młodzi adepci sześciostrunowców w dzisiejszych czasach sięgają przede wszystkim do przepastnych zasobów internetu. Strony z tabulaturami można liczyć w tysiącach. Strony z filmikami instruktażowymi w setki. Jedną z takich stron, popularną w Zjednoczonym Królestwie, prowadzi nasz bohater. Dzięki tej stronie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych nauczycieli gry na gitarze, uczy także muzyków, jak Katie Meluę. Nie dość, że uczy ją do dziś, to jeszcze przez jakiś czas grał w jej zespole i napisał jej kilka piosenek.

Wpajanie wiedzy anonimowym użytkownikom internetu, uczenie gwiazd i jeżdżenie w trasy nie wystarczało Justinowi. Jak każdy muzyk myślał o własnej płycie. Pracował nad nią w wolnych chwilach. Wyszedł mu album spokojny, wyciszony, akustyczny. Bez zbędnych fajerwerków, co często jest zmorą dobrze wyszkolonych gitarzystów. Sandercoe nie skupia się na wymiataniu, ale na klimacie i piosenkach, co można, a nawet trzeba zapisać “Small Town Eyes” na plus.

Piosenki, niestety, nie są wybitne, to raczej muzyka tła, część wpada jednym uchem, a drugim wypada. Nie można im za to odmówić uroku, nawet jeśli po pięciu minutach większość wyparowuje z głowy. Jednym z wyjątków jest “Imperfect”, żywsza, z harmonijką ustną, która nadaje jej kolorytu i rozpoznawalności. Pozostałe piosenki to poetyckie, stonowane akustyczności. Justinowi towarzyszyli muzycy sesyjni, więc o technicznych mankamentach czy wpadkach nie ma mowy. Co z tego, skoro “Small Town Eyes” brakuje wyrazu.

To dobra płyta, żeby posłuchać w pociągu, podczas sprzątania, nie można spodziewać się po niej zbyt wiele, to nie jest płyta roku, miesiąca, tygodnia czy nawet dnia. To po prostu przyjemne pięćdziesiąt minut.

Michał Wieczorek