Kapela ze Wsi Warszawa – “Infinity”

kapela-ze-wsi-warszawa-infinity.jpg Kapela Ze Wsi Warszawa – “Infinity”

Od lat wielu słyszymy narzekanie: brakuje polskich muzyków, którzy karierę robią również za granicą. Istnieje jednak wiele przypadków, kiedy polska grupa najpierw osiąga sukces za granicą, po czym po paru miesiącach zostaje w Polsce obwołana odkryciem roku. Jednym z zespołów, które ośmieszają takich malkontentów-hipokrytów jest Kapela ze Wsi Warszawa, grupa wydała kolejny album – “Infinity”.

Krążek został wydany na świecie już w zeszłym roku. Polacy musieli jednak czekać na premierę do 2009 roku. Tytuły nie zostały dosłownie przetłumaczone, lecz trudno robić muzykom z tego powodu wyrzuty. Zachód przyjął krążek dość ciepło, czego wyrazem jest pozytywna recenzja w “The Guardian”.

Geneza grupy może wydać się frapująca. Muzycy zniesmaczeni otaczającym konsumpcjonizmem oraz konformizmem zdecydowali się na “powrót do korzeni”. Postanowili odświeżyć stare ludowe melodie, odkurzyć zapomniane instrumenty. Dzięki permanentnej pracy udało im się odnieść sukces. Nie tylko pasjonaci poczęli słuchać ich muzykę. “Infinity” jest małym eksperymentem, momentami odchodzi od pierwotnej konwencji. Przysłużyli się temu zaproszeni goście: Natalia Przybysz (Sistars) czy Tomasz Kukurba (Kroke). Nie brakuje elementów elektronicznych (DJ FEEL-X). Głównymi kompozytorami krążka są Maja Kleszcz oraz Wojciech Krzak.

Tematem, wokół którego podróżują teksty jest tytułowa “Nieskończoność” (Infinity), symbolizowana w grupie poprzez narodziny dziecka, które kontynuuje cykl. Ponadczasowość jest również wyrażona poprzez powrót do instrumentów, które prawie zostały wyparte z kultury. Jednakże dzięki grupie dźwięki nie popadają w zapomnienie. Za polskie wydanie płyty odpowiedzialna jest wytwórnia Kayax. Prawdopodobnie ma to na celu przybliżenie muzyki szerszemu gronu słuchaczy. Zarzucić sprzedajności jednak nie można, muzyka sama się broni.

Za opracowanie tekstowe pierwszego utworu (“Pieśń mądrego dziecka”) odpowiedzialny jest Ryszard “Tymon” Tymański, a utwór można zaliczyć do najlepszych na płycie. Do tego grona zaliczyć wypada również “1.5 h (półtorej godziny)”, m.in. ze względu na fenomenalne wokalizy Kukurby. Singlowym utworem jest “Serce”, gdzie pojawia się Natalia Przybysz, utwór faktycznie chwytliwy, wokalistka wspaniale wpisuje się w konwencję.

Gdyby trzeba było wybrać następnego singla, czemu by nie “Poznałem”? Piosenka krótka, chwytliwa, energetyczna, która jednak nie porzuca swych folkowych korzeni. Tak jest zresztą na całej płycie. Eksperyment należy uznać za udany. Grupie powiodło się połączenie muzyki folk z tą bardziej popularną. Muzycy promują materiał w dużym stopniu poza Polską (potwierdzony jest występ na festiwalu Glastonbury). Przez część krytyków muzycznych “Infinity” zostało obwołane najlepszym albumem Kapeli ze Wsi Warszawa, czy tak jest w rzeczywistości? Album jest inny, aniżeli poprzednie stąd trudno o porównanie. Jednakże “inny” nie oznacza “gorszy”…

Materiał promujący płytę “Infinity”

Łukasz Stasiełowicz