Kapela ze Wsi Warszawa – “NORD”

Kapela ze Wsi Warszawa – “NORD”
Karrot Kommando / 2012

Czar północy.

To już piąta płyta zespołu, który jest jednym z najważniejszych towarów eksportowych naszego kraju, nie tylko przez ekstensywną promocję słowiańskiej duszy i kultury, ale przede wszystkim przez magiczne płyty stojące cały czas na jednakowo wysokim poziomie. I po tych piętnastu latach jak się Kapela ze Wsi Warszawa trzyma?

Po raz kolejny mamy do czynienia z profesjonalnym podejściem do tematu i reinterpretacją muzyki ludowej na niezwykle wysokim poziomie. Tym razem zespół postanowił pobawić się stylistyką Północy, co wskazywać może tytuł albumu. Ale nie jest to do końca zgodne z prawdą. Oczywiście, do współpracy zostali zaproszeni znakomici goście: legendarna szwedzka grupa Hedningarna czy szamanka Sandy Scofield, córka wodza kanadyjskiego plemienia Cree, ale muzycznie od lat jest to wciąż ten sam zespół. Jedynie utwory, na których udzielają się goście mogą dawać wrażenie pewnego ochłodzenia się kompozycji, większej surowości, ale i przestrzeni: “Bendzie wojna”, “Grajo gracyki” czy singlowe, a właściwie lepiej powiedzieć najbardziej komerycjne (w końcu ma nawet teledysk!) “Ej Ty, Gburski Synie” Poza nimi, Kapela wraca do swojego wypracowanego przez lata stylu. Nawet strata Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka, którzy, jakby na to nie patrzeć, stanowili silne osobowości w grupie nie wpłynęła stratnie dla zespołu – wręcz przeciwnie. Rozpiętość instrumentalna, a także stylistyczna pokazuje dobitnie, że pomimo stażu i trudności trzyma się dzielnie.

Północ, choć nie ma tak wielkiego znaczenia, jak sugerować może tytuł płyty, jest jednym z elementów dopełniających obraz kalejdoskopowego patrzenia na świat przez grupę. “Nord” to taki mały kolaż europejskich korzeni, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet nie lubiąc tego typu muzyki i uważając ją za zbyt jarmarczną, warto spojrzeć na takie granie jak na prostszy powrót do przeszłości. Słuchając tej płyty można przenieść się gdzieś bardzo daleko w czasie i przestrzeni, poczuć ten klimat całym sobą. Dlatego najlepiej jest słuchać “Nord” w słuchawkach, by w pełni docenić smaczki wytworzone przez kolektyw producencki, który w świetny sposób opakował mnogość instrumentów w zgrabną całość, nie narzucającą się konkretnym elementem, tylko będącą chwytaną jako jeden organiczny twór.

“Nord” to płyta potwierdzająca pozycję Kapeli, grupa, jak bumerang, triumfalnie wraca na swoje podium jednego z czołowych artystów folkowych na świecie. Jest to album, z którego powinniśmy być dumni – nie tylko za zespół, ale także za nas samych, naszą historię i kulturę, którą ci Artyści chcą z powodzeniem kultywować.

Kuba Serafin