Karate Free Stylers – “At Least We Are Able to Breathe” EP

okladka3poprawka.jpg Karate Free Stylers – “At Least We Are Able to Breathe” EP
wyd. własne/2010

Gitary, dużo gitar.

Nie zazdroszczę chłopakom z Karate Free Stylers – brudne, garażowe i przede wszystkim gitarowe granie nie jest tym, co ostatnio jest w Polsce na fali. Nie pomaga nawet fakt, że dobrych kapel tego typu jest na rodzimej scenie coraz więcej. Cóż zrobić, trzeba czekać aż syntezatory się wszystkim znudzą.

Za pomocą EP-ki “At Least We Are Able to Breathe” olsztynianie próbują powiedzieć, iż potrafią wiele, znacznie więcej niż udało im się zmieścić na krążku. Na sam początek idzie “Intro” z ambientowymi szumami, rozlazłym tłem oraz pojedynczymi akordami gitary – Christian Fennesz jak się patrzy. Potem swoich podpiętych do szeregu efektów wioseł używają równie pomysłowo: post-rock z fragmentami bliżej niesprecyzowanych anglojęzycznych nagrań, zwykła hard-rockowa piosenka, jak i ściany gitar w stylu A Place To Bury Strangers, na których zresztą grupa sama się powołuje.

Właśnie, zwykła hard-rockowa piosenka. “Beyond Railways” jest najsłabszym z kawałków z powodu swojej oczywistości, w dodatku nie posiadając nawet odpowiedniego kopa. Na przeciwnym biegunie leży najbardziej przebojowy numer EP-ki, czyli “Out of the Unknown”. Do radiowej Trójki z tym panowie, niech Polska usłyszy trochę porządnego hałasu. Jakiś czas temu poszła plotka, że podobno moda na lata 90. i przesterowane gitary ma niebawem wrócić. Oby okazało się to prawdą, gdyż wtedy znacznie więcej osób będzie miało szansę usłyszeć gitarowy jazgot w wykonaniu Karate Free Stylers.

Krzysztof Kowalczyk

PS Na profilu MySpace zespołu do odsłuchania jest cała EP-ka.