Felietonyprzemek

Karate Free Stylers, czyli Next Big Thing po polsku?

Felietonyprzemek

karatefree.jpg Karate Free Stylers, czyli Next Big Thing po polsku?

Może i mają nie najfajniejszą nazwę, kojarzącą się z przebojem koszmarnego Bomfunk MC’s, ale za to ich muzyce zdecydowanie najbliżej do dobrych, hałasujących kapel gitarowych.

Wynik równania “dobrzy, polscy wykonawcy + hałas” nie jest imponujący. Z młodych zespołów, posiadających przed sobą przeszłość na pewno wymieniłbym Eda Wooda, numer jeden na naszym krajowym podwórku, jeśli chodzi o sceniczny rozpierdziel. Gdzieś tam dalej nieśmiało można by wskazać Hatfinats, którzy na żywo nie gardzą sprzężeniami; są także weterani, jak trójmiejski Emiter. Oczywiście upraszczam, lecz ogólnie rzecz biorąc, noise i shoegaze, obojętnie w jakiej odsłonie, nie cieszą się u nas wielką popularnością. Takie grupy jak Karate Free Stylers mają szansę to zmienić.

Na samym początku proponuję zrobić coś niekonwencjonalnego: olejcie ich MySpace. Znajduje się tam stary materiał zespołu, który nie jest reprezentatywny do tego, co obecnie grają olsztynianie. Trzeba uzbroić się cierpliwość i poczekać na ich nową epkę, która z bożą pomocą powinna ukazać się tej jesieni. Czego możemy się spodziewać? Wnioskując z koncertu, jaki dane mi było niedawno zobaczyć – przede wszystkim ściany gitar w stylu A Place To Bury Strangers. Chłopaki nie są tacy głośni jak Amerykanie, ale trzeba przyznać, że znajdują się na dobrej drodze. Same kompozycje balansują na granicy shoegaze’u, post-punku oraz surowości grunge’u. W tej stylistyce dobrze czuje się sobie Piotr Siwicki, posiadający silny, charakterystyczny głos.

Na obecnym etapie brak zespołowi ogrania i obycia ze sceną. Lecz kolejne miesiące wypełnione próbami i kolejnymi koncertami (oby!), powinny pomóc Karate Free Stylers dojrzeć. Trzymajmy kciuki.

Krzysztof Kowalczyk