Katy B – “On a Mission”

Katy B – “On a Mission”
Columbia/Rinse/2011

Jeden z debiutów roku.

Na początku dziewczyna używała pseudonimu Baby Katy, ale na szczęście szybko poszła po rozum do głowy i teraz każe mówić na siebie Katy B. Jest absolwentką Brit School, w której ławkach siedziały m.in. Amy Winehouse czy Anna Calvi. W rozpoczęciu kariery pomogło jej wsparcie londyńskiej stacji radiowej RinseFM i znajomości z tuzami niezależnego dubstepu. Nie podobają nam się tego rodzaju strategie wypłynięcia na rynek? Trudno. Moje podejrzenie i negatywne nastawienie szybko poszły w zapomnienie, bo w hierarchii najlepszych angielskich wokalistek, Katy B w kilka chwil awansowała na podium i ma spore szanse, by kiedyś założyć żółtą koszulkę lidera. Ten hype łykam bez żadnych odruchów wymiotnych i trzymam mocno kciuki, bo mamy do czynienia z artystką zdolną, uroczą i niesamowicie perspektywiczną.

Zupełnie nie obchodzą mnie spory, czy to jeszcze dubstep czy to już pop. Płyta “On a Mission” sprawdza się idealnie zarówno w klubach muzycznych, jak i w czasie samotnych przesłuchań na słuchawkach. Gęba uśmiecha się przez 55 minut, a nogi same z siebie wystukują rytm. Recepta była prosta. Geeneus, Zinc, Benga i Magnetic Man zrobili podkłady, Katy B dołożyła genialny głos i napisała niegłupie teksty – łatwy i przyjemny sposób na osiągnięcie sukcesu. Jeśli ktoś chce używać słowa “komercja” to proszę bardzo, ale jest to komercja niesamowicie ambitna. Przemyślana i dopracowana do ostatniego szczegółu, a Katy B z pewnością nie dała się zdominować udanym podkładom, bo one wraz jej głosem tworzą piękno, do którego chce się wracać i mu ulegać.

“On a Mission” sprawia wrażenie wycinanki mieszającej dubstep, r&b, ragga, funky i odrobinę jazzu. O takim pojęciu jak nuda nie sposób w tym przypadku mówić nawet przez chwilę. Kiedy w tytułowym utworze Katy śpiewa: Keep up with me as we loose control, to ja, cholera, nie potrafię zachować się inaczej. Ta płyta była potrzebna i daje duże nadzieje, że w klubach muzycznych nie będzie konieczne ciągłe podpieranie ścian.

Jeśli Katy B nie odniesie sukcesu i szybko o niej zapomnimy, to jeszcze bardziej przestanę wierzyć w ten świat. Cudów jest tu od groma. Nie wyobrażam sobie, by utwór “Katy On A Mission” mógł się kiedyś znudzić. Również wybór singli był niesamowicie udany  -”Lights On”, “Perfect Stranger” czy “Broken Records”, których chce się słuchać ciągle i ciągle. Potencjalnych przebojów jest tu zdecydowanie więcej, bo przecież “Why You Always Here” musi zawojować listy przebojów.

Nie mogę skończyć inaczej: Lily, to Ciebie ciągle uwielbiam najbardziej, ale uważaj, bo masz konkurentkę na horyzoncie! Katy B kusi niesamowicie: Come with me, I’ll make you feel so good. Ta płyta robi dobrze. Oby tylko czar nie prysł w czasie Selectora.

PS Pomysł, by deklamować podziękowania dla mamusi, tatusia i innych osób na koniec płyty jest słaby, więc polecam płytę wyłączyć nieco wcześniej lub nie zwracać uwagi.

Michał Stępniak