Klake/Krojc – “Replica” EP

Klake/Krojc – “Replica” EP
InnerGuN Records/2012

Uroczo nienachalna.

Jakub “Krojc” Pokorski nie może narzekać na brak weny – wydaje regularnie i trudno odmówić mu elektronicznego smaku. Tym razem muzycznie spotkał się w duecie z Bartkiem Ujazdowskim (Klake), który na ich wspólnym albumie odpowiada za wokal i teksty.

“Replica” to sześć krótkich, celnych piosenek. Pozbawionych nadmiarów, absolutnie nieprzekombinowanych, przyjemnych melodii. Już pierwsza z nich – wprowadzające “Reflection” zwiastuje panujący tu klimat. Dalej “No Way Out” z tym samym pierwiatkiem klasycznej gitary, która przeplata się z klawiszami. Krojc jakiś czas temu porzucił etat gitarzysty w Lao Che i – jak słychać – wypłynął na inne muzyczne terytoria, jednak bardzo trafnie korzysta tu z macierzystego instrumentu. Łagodne, strunowe dźwięki oszlifowują surowe, rytmiczne kompozycje, dodając subtelności. Elektronika zyskuje przyjazne oblicze. Z tej łagodności wyrywa na moment mocno elektroniczne “To Share” i charakterystyczna, wyraźna perkusja.

Na tym wydawnictwie wszystko toczy się wzdłuż jednej linii: perkusja, sample, klasyczna gitara, czasem wtrącone klawisze. Zmieniają się proprocje, ale wygrywa i tak elektronika. Do tego wokal Ujzadowskiego – z  pozoru przeciętny, ale to on ostatecznie kształtuje całość. Nadaje jej melancholijny, statyczny ton, sprawia wrażenie śpiewu całkowicie pozabawionego wysiłku. Nie wspina się po drabinach tonacji, raczej zniża głos. Dzięki niemu mimo oszczędnych, prostych aranżacji na płycie robi się nieco cieplej.

To album pełen spokoju, podanej nie wprost refleksyjności. Obniża ciśnienie, spowalnia bieg. Uroczo nienachalny, nie robi hałasu, nawet nie drażni. Po prostu się sączy, powoli wkrada do świadomości, a potem już uporczywie nie chce stamtąd wyjść.

Katarzyna Wojtasik

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym albumu.