Relacjeprzemek

Komeda odczytany na nowo

Relacjeprzemek

Komeda odczytany na nowo
Łódź/22.08.2013r.

Kolejna twarz Letniej Akademii Jazzu.

Letnia Akademia Jazzu zbliża się do końca, ale zanim on nastąpi, miłośnicy jazzu mogą zasłuchiwać się w jego coraz to nowszych, nietypowych i zaskakujących odsłonach. Zaskoczeniem ostatniego koncertowego wieczoru był występ tureckiego duetu Control Voltage Project. Alper Maral i Mert Topel w swoich muzycznych dokonaniach bazują na elektronice, syntezatorach, samplach, które spójnie splatają z muzyką jazzową. W Wytwórni mogliśmy usłyszeć ich interpretacje utworów Krzysztof Komedy, w tym “Kołysanki” z filmu “Dziecko Rosemary”, które to wykonanie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Kolejną gwiazdą wieczoru był Leszek Żądło i jego European Jazz Ensamble, którzy zagrali kompozycje Komedy z musicalu pt. “Wygnanie z raju” z 1969 r. Była to dla fanów muzyki wybitnego jazzmana nie lada gratka, gdyż utwory zostały zrekonstruowana na podstawie rękopisów odnalezionych niedawno w Holandii i po raz pierwszy wykonana współcześnie. To, co je charakteryzuje to eklektyczność, pomieszanie stylów, przenikanie się wątków, ale wszystko spięte klamrą kompozycyjną, która idealnie je dopełnia. Leszek Żądło wyznał, że jego marzeniem jest pokazanie na deskach którejś z monachijskich scen, gdzie mieszka na stałe od wielu lat, spektaklu z muzyką Komedy. Póki co jest to jednak tylko sfera życzeń, które nie mogą zostać zrealizowane ze względu na brak tłumaczenia dzieła. Na bis grupa zagrała poloneza “Kraków”, który został skomponowany na potrzeby inscenizacji “Snu nocy letniej” Wiliama Szekspira.

Za tydzień zespół Jana “Ptaszyna” Wróblewskiego wykona nieznaną współcześnie kompozycję Krzysztofa Komedy napisaną do sztuki teatralnej pt. “Niebezpieczny wiek” z roku 1961. W programie także spektakl z muzyką Komedy pt. “Moja Słodka Europejska Ojczyzna” w wykonaniu Andrzeja Seweryna i zespołu “Ptaszyna” Wróblewskiego.

Sandra Kmieciak