Krojc – “Pirx”

Krojc – “Pirx”
Oficyna Biedota/2012

Mistrz Lem byłby dumny.

Jakub Pokorski przeszedł w swojej karierze jak do tej pory dość osobliwą drogę. Od współtworzenia przez całą dekadę Lao Che, które jest jednym z fundamentów rocka studenckiego, poprzez elektroniczno-folkową Skadje, kończąc na solowym, czysto elektronicznym Krojcu. Większość rodzimych muzyków, którzy zaczynają w zespołach mocno zahaczających o juwenaliowe klimaty nie jest w stanie oderwać się od swojej przeszłości. Pokorskiemu wyjątkowo się to udało, ponieważ “Prix” jest już jego trzecią płytą.

Tytuł album odnosi się do międzygwiezdnego pilota Pirxa, czyli bohatera znanego cyklu opowiadań autorstwa Stanisława Lema. Poszczególne kawałki na płycie zostały zatytułowane tak, jak poszczególne części cyklu, przy czym warto podkreślić, że zachowana została również chronologia. Spokojnie więc można powiedzieć, że “Pirx” jest swojego rodzaju koncept albumem. A cóż lepiej pasuje do opowiadania science-fiction niż elektronika z mocnym posmakiem retro?

Brzmienie “Pirxa” mocno kojarzy się z abstrakcyjnymi ścieżkami dźwiękowymi, które można usłyszeć w wielu polskich filmach z czasów PRL-u. Wysokie dźwięki, pstrokate partie klawiszy, dziwne odgłosy, dzięki którym przed oczami staje nam R2D2. Pojawiające się co jakiś czas sample z dialogami odwołującymi się do tematyki zdobywaniu kosmosu nie pozwalają zapomnieć, że bierzemy udział w niezwykłej podróży. Podróży bogatej w różne gatunki, bo pojawia się w niej zarówno techno, jak i syntezatorowe disco, a nawet house. Wiele numerów przywodzi na myśl starsze dokonania Orbitala i jest to spory komplement.

Bardzo ważny na tej płycie jest puls. Czasem dość miarowy i regularny, a kiedy indziej zmienny, przypominający IDM-owych artystów z lat dziewięćdziesiątych. Są na tym albumie kawałki przebojowe – np. rozpasane electro w “Terminus II” – ale także ciekawe krzyżówki, jak “Opowiadanie Pixa”, łączące dubową rytmikę z nieregularnymi dźwiękami klawiszy, przywodzącymi na myśl świecące się dziesiątkami światełek kontrolki statku kosmicznego. Tak czy inaczej, “Prix” jest świetny i miłośnicy wielkiego pisarza mogą spać spokojnie. Nie ma mowy o żadnym bluźnierstwie.

Krzysztof Kowalczyk

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym albumu.