Król – “Wij”

Król – “Wij”
Kayax/2015

Mroczne szaty Króla.

Na nowe wydawnictwo Błażeja Króla nie trzeba było długo czekać. Rok po wydaniu solowego debiutu “Nielot” (recenzja) ukazał się “Wij”. Płyta spełniająca oczekiwania, mało eksperymentalna, ale potwierdzająca fakt, że mamy na polskim poletku muzycznym swego “króla mroku”.

To bardzo dobrze, że Król nagrywa płyty krótkie. Krótkie, ale treściwe. I tak jak na jego “Nielocie” przeważał klimat surrealistyczny, tak na “Wiju” mamy kolejny ukłon ku oniryzmowi i melancholii, i to zanurzonych po szyję w latach 80. Mnóstwo tu zapożyczeń z tej dekady: syntezatory, shoegaze czy synthpop. Sam muzyk wymienia wśród swoich inspiracji Lecha Janerkę (wyraźnie wybrzmiewającą w utworze “Start”, a jak dla mnie, ten kawałek to także dobry materiał na ścieżkę dźwiękową do filmów Davida Lyncha) czy Cocteau Twins (w “Pośredniej stacji”). I tak bardzo podobne do płyt UL/KR.  To czego nie można odmówić to spójność. Nie ma na “Wiju” stylistycznych eksperymentów, niebezpiecznych roszad konwencją. Błażej Król upodobał z resztą sobie taką manierę. Muzyk nie zmienia swych przyzwyczajeń, to wciąż erudyta i introwertyk, który przykuwa uwagę.

Nagrana w domu i przy “współudziale” komputera, elektronicznych instrumentów oraz żony Iwony płyta, to nie zestaw wykrojonych przebojów pod radio, ale jakby na przekór, kawałki “niepopularne”. Po raz kolejny stykamy się ze specyficznym językiem Króla, ale już bardziej oszczędnym, niż to miało miejsce za czasów UL/KR czy zeszłorocznego albumu. Słyszymy więc jak: Nad ranem serce nie wytrzymało i przestało bić, (…) a w cybuchu przestało się tlić czy Zamknę w piwnicy wyłupane oko, poczekam aż trafi szlag.

Tak czy owak, “Wij” okazał się albumem bardzo do “Nielota” podobnym, jednak szczęśliwie lepiej dopracowanym, ciekawszym. Co przyniesie przyszłość ? Pewnie posłuchamy za rok.

Ilona Nieroda