Relacjeprzemek

Kunszt wykonawczy, ale czy to wystarczy?

Relacjeprzemek

Kunszt wykonawczy, ale czy to wystarczy?
30.11.2013/Łódź

Fotorelacja z koncertu Możdżer-Danielsson-Fresco.

W minioną sobotę odbył się w łódzkiej Wytwórni koncert promujący najnowszą płytę tria Możdżer-Danielsson-Fresco pt. “Polska”. Niestety nie udało mi się wyłapać żadnych w miarę czytelnych odniesień w muzyce tria do patriotycznie brzmiącego tytułu krążka, nie jest to jednak problem, który spędza mi sen z powiek, bo przecież adekwatność słyszanej muzyki do jej nazwy nie musi być wcale oczywista.

Oczywista natomiast była reakcja zebranej na koncercie publiczności, która w zdecydowanej większości wpatrywała się w muzyków z niesłabnącym zachwytem, wsłuchując się w dialogujących ze sobą na scenie muzyków. Nie mogło być inaczej, skoro wcale nie najtańsze przecież bilety rozeszły się już na miesiąc przed planowanym koncertem… To musiało być przecież wielkie wydarzenie! To przecież Możdżer!

Instrumentalnie i wykonawczo faktycznie artyści prezentują się nienagannie, widać że lubią ze sobą współpracować i czerpią przyjemność ze wspólnego obcowania na scenie. Ale czy to wystarczy, żeby porwać tłumy? Mam wrażenie, że muzycy popadli w pewien manieryzm zarówno na polu kompozycyjnym, jak i wykonawczym. Materiał z płyty “Polska”, odsłuchiwany przeze mnie wielokrotnie przed koncertem nie zachwycił na tyle, żeby w przyszłości często do niego wracać, natomiast słyszany na żywo na koncercie miło zrelaksował. To wszystko.

Nie mogę powiedzieć, że koncert był nieudany, ponieważ wysłuchałam go z dużą przyjemnością. Jednak stylistyka, jaką prezentuje trio Możdżera, nie wywołała we mnie podczas słuchania żadnych większych emocjonalnych przeżyć (w przeciwieństwie np. do poprzedniej solowej płyty artysty z interpretacjami utworów Komedy). A czyż nie o to właśnie w muzyce chodzi?

Anna Lenarcik
foto: Sandra Kmieciak & Anna Lenarcik