Laura Marling – “Short Movie”

Laura Marling – “Short Movie”
Ribbon Music/Virgin EMI/2015

Jaki piękny progres.

Wiele zapowiadało, że Laura Marling może nie być w stanie wytrzymać presji. Kiedy w wieku 23 lat ma się już na koncie cztery dobrze przyjęte albumy, a dodatkowo w kilku miejscach nazywanym się jest “głosem pokolenia”, to samozadowolenie może doprowadzić w rejony, z których wyjście obronną ręką stanowi zadanie ponad siły i możliwości. Marling w konsekwencji postanowiła dać sobie nieco luzu, a i zdarzyło się jej nawet powiedzieć coś o odejściu ze świata muzyki. Nikt poważny chyba jednak w te zapowiedzi nie wierzył. By odpocząć, Laura przeprowadziła się na dwa lata do USA, gdzie zadawała się z dziwnymi ludźmi, zainteresowała się mistycyzmem i próbowała swoich sił na kursach poetyckich czy pracowała jako kelnerka w kawiarniach. Przy okazji zafundowała sobie też dość fatalną fryzurę. Tak jak można było się spodziewać, bez tworzenia muzyki długo nie była w stanie wytrzymać. Podróż do USA skutkowała także tym, że w pewnym momencie gitara elektryczna wydała się jej nieco bardziej intrygującym instrumentem niż akustyczna i postanowiła spróbować rozwiązania, które do tej pory było w jej przypadku czymś trudnym do wyobrażenia. Spodobało się. Pierwsze rezultaty pracy nad nowym materiałem wylądowały jednak w koszu, a dodatkowo Marling pokazała drzwi producentowi. Drugie podejście to coś, co sprawia, że wiara w talent artystki jest jak najbardziej na miejscu.

Laura Marling na piątym albumie “Short Movie” w dalszym ciągu obraca się w kręgu minimalizmu czy czegoś, co można nazwać od biedy folk-rockiem. Artystka plumka w charakterystyczny dla siebie sposób na gitarze (pojawia się, oczywiście, szersze instrumentarium), wyśpiewując poetyckie teksty, które po raz kolejny stanowią rezultat “próby zrozumienia samej siebie”. Nie jest jednak żeńską odmianą muzyków, którzy brak pomysłowości zakrywają brodą i wytartymi koszulami, by wzbudzić zainteresowanie wśród sobie podobnych. Zdecydowanie więcej tutaj luzu czy chęci do zabawy w mało konwencjonalne rozwiązania. Część krytyków sięgnięcie po gitarę elektryczną porównuje do strategii obranej przez Dylana, ale takie porównanie jest mimo wszystko bezsensowne. U Marling stare narzędzie podłączono jedynie do prądu. Rewolucji nie ma, a raczej zauważalny jest progres i to właśnie progres jest “słowem – kluczem”. Fascynujące jest obserwowanie jak ta dziewczyna dorasta, również artystycznie. Na “Short Movie” czasami jest głośno, do głosu dociera frustracja czy agresja, ale stara, cicha stylistyka nie poszła w zapomnienie. Artystce być może bliżej jest obecnie do dokonań Sharon Van Etten niż Joni Mitchell, ale przy okazji tą pierwszą wyprzedza o kilka dobrych długości. Największym pozytywem okazuje się to, że niemal każda z piosenek słuchana z osobna posiada mniejszy czy większy potencjał przebojowy (przede wszystkim piękne “Gurdjieff’s Daughter” i “False Hope”). Marling rzadko schodzi poniżej wyznaczonego od samego początku poziomu. Jedynym problemem może być to, że tego rodzaju stylistyka bywa nieco męcząca i przesłuchanie stosunkowo długiego albumu kilka razy pod rząd nie jest rozwiązaniem najlepszym. To warto z pewnością poprawić.

Nie spodziewałem się, że artystka w osiem lat od debiutu za każdym razem będzie coraz bliżej osiągnięcia ideału. Na “Short Movie” cel jest już bardzo blisko, a to, że 25-letnia Laura Marling nie pozwoli o sobie zapomnieć jest teraz więcej niż pewne. Podobne sobie wokalistki pozostawiła daleko w tyle. Jeśli dalej będzie otwarta na eksperymenty i próbowanie nowych rozwiązań, to o efekty nie ma się co martwić.

Michał Stępniak