Lenny Kravitz – “Black and White America”

Lenny Kravitz – “Black and White America”
Roadrunner / 2011

Hit za hitem.

Bałem się dotykać tego albumu, oj bałem… Dlaczego? Bo patrząc na sam tytuł domniemałem, że będzie to przepełniony patetycznymi tekstami nudny twór, traktujący o problemach rasistowskich dzisiejszej Ameryki. Myliłem się, więc biję się w moją lichą klatę. Co prawda tytuł faktycznie ma związek z filmem dokumentalnym, obejrzanym przez Kravitza w telewizji, który dotyczył wspomnianego wyżej problemu rasizmu po wyborze Baracka Obamy na prezydenta. Album nie ma jednak na celu poruszać sumień i ciągnąć ludzi do konfesjonału. Ma raczej dodać każdemu otuchy i po prostu wywołać uśmiech na twarzy.

Sam do fanów Kravitza nigdy nie należałem i należeć pewnie już nie będę, ale rzeczą, która zawsze ujmowała mnie w tym gościu, była muzyczna wielobarwność. Jednym to pewnie zdecydowanie przeszkadza, mnie natomiast ani trochę. Uwielbiam ludzi prezentujących eklektyczne podejście do muzyki, a takim właśnie człowiekiem bez wątpienia jest Lenny Kravitz. Na jego nowym krążku znowu znajdziemy zarówno cięższe gitarowe riffy, jak i subtelne ballady czy zdecydowanie soulowe klimaty.

Zawsze po przesłuchaniu świeżo wydanej płyty zastanawiam się, który z kawałków poleciłbym dobremu znajomemu. Po muzycznej konsumpcji “Black and White America” siedziałem przez chwilę i pomyślałem nagle: “Cholera! Ten album nie ma słabszych utworów? Wszystkie są potencjalnymi hitami”. Na przekór więc zamieszczam niżej utwór, który został przez niektórych uznany za jeden z najsłabszych, choć ja sam od takich epitetów w przypadku tego cacka bym stronił. (“Rock Star City Life” poniżej). Oceńcie sami, jak Wam się podoba i niechże to będzie miarą tego, jak znakomita jest cała reszta albumu.

Łukasz Mróz