Line-up Orange Warsaw Festival zamknięty

Line-up Orange Warsaw Festival zamknięty

Warszawo, co się stało?

Dzisiejsze ogłoszenie Orange Warsaw Festival zamknęło line-up otwierając tym samym wylew hejtu na artystów, których przyszło nam oglądać podczas tegorocznej edycji. Do składu dołączyli brytyjczycy z Twin Atlantic oraz polscy wykonawcy - Organek, RusTBibobit. Ważniejsze jednak w tym momencie jest to, co dzieje się wokół samego festiwalu. Ludzie mają prawo być źli, w pewnym stopniu mogą czuć się oszukani, ale czy naprawdę jest to tylko wina organizatorów?

Po zeszłorocznej edycji zostaliśmy rozpieszczeni ogromem przedsięwzięcia, które wtedy zaskoczyło wszystkich. Każdy dzień mienił się wieloma odcieniami muzyki i ilością gwiazd różnych gatunków – zarówno tych popularnych, jak i tych mniej, którzy jednak mieli sens w obliczu tego, co działo się na Stadionie Narodowym. W tym roku wydawać się mogło, że warszawski festiwal stanie się potężną alternatywą dla Open’era, szczególnie po tak dużej informacji o headlinerze w postaci Muse, których obstawiano właśnie na występ w Gdyni. Po tak mocnym starcie wszyscy czekaliśmy na jeszcze ciekawsze informacje, które jednak nie przyszły. Nie jest to świetna edycja pod względem line-upu, ale powiedzmy sobie szczerze, który festiwal obecnie ma skład idealny? Muzyka popularna przeżywa kryzys i rzeczy modne są mniej interesujące, stąd masa nazw alternatywnych, która jednak niektórym wiele nie mówi. A w Warszawie wystąpi kilku wykonawców, którzy może znani w Polsce nie są, ale mam nadzieję, że niedługo zostaną. Chociażby Birth of Joy, Wolf Alice, Benjamin Clementine, Palma Violets. Są ciekawi, ale nie są popularni i to ich minus.

Oczywiście pojawiły się także inne problemy – chociażby kiepskie decyzje PR-owskie o sprzedaży biletów w maju w niższej cenie niż gdy można było je kupić jeszcze, zanim znaliśmy jakichkolwiek wykonawców czy brak porządnego headlinera dnia drugiego (jaram się, że The Chemical Brothers są gwiazdą – totalnie na to zasługują). Kto wie, może jakieś plany posypały się całkiem niedawno i jakaś gwiazda odpadła, ponieważ zapowiedziano 49 wykonawców, a ostatecznie mamy ich 48. Do tego występuje masa polskich artystów, co samo w sobie nie jest złe, ale niektórzy raczej zapychają miejsce na festiwalu. Jest przecież o wiele więcej ciekawszych wykonawców, którzy zagraliby w Warszawie i zdobyli nowe doświadczenie oraz wierną publiczność. Marka Orange Warsaw trochę została nadwyrężona, ale miejmy nadzieję, że chociaż nadrobią to dobrą organizacją, a ta konfiguracja artystów się sprawdzi. Bo jeśli nie, boję się, że będzie to powolny upadek kolosa.

Kuba Serafin