Low-Fi – EP

lowfiep.jpg Low-Fi – EP
Octopus Records/2010

Dance-punkowa nowość z Neapolu. Debiutancki album ciągle przed nimi, ale EP brzmi bardzo obiecująco.

Jak widać polski rynek koncertowy stał się łakomym kąskiem dla zespołów zza granicy. Pochodząca z Włoch formacja Low-Fi odwiedziła nasz kraj w tym roku już dwukrotnie, dając kilka koncertów promujących ich najnowszą EP wydaną nakładem Octopus Records. Co może zdziwić, to fakt, że grupa działająca od 2003 roku swój pełnoprawny debiut ma jeszcze przed sobą (premiera planowana jest na początek przyszłego roku). W trakcie tych kilku lat działalności, muzyka zespołu zdążyła ewoluować z surowego gitarowego indie-rocka do mrocznego nasyconego elektroniką dance-punka.

Na EP słychać inspiracje zarówno Joy Division jak i Radio 4 oraz The Rapture – i nie są to puste słowa. Wystarczy wsłuchać się w sekcję rytmiczną “Wrongness” w której pobrzmiewa linia basu żywcem wyjęta z “Heart & Soul” Joy Division. Mrocznie i zimnofalowo jest także w utworze “The White Lane”. Elektronika obecna w utworach pojawia się w oszczędnych dawkach. Dobrym przykładem jest tutaj zamykający EP “Something”, w którym tło budują delikatne klawisze.

Jedyne co pozostawia sporo do życzenia to brzmienie krążka. Nie wiem czy to efekt oszczędności, czy zamierzone działanie, ale zespół przez dosyć płaskie brzmień gitar oraz bębnów pozbawił utwory wyrazistości, którą prezentuje w występach na żywo. Polecam przed zapoznaniem się z EP, sprawdzić minidziennik z jesiennej trasy koncertowej.

Można ponarzekać, że panowie spóźnili się ze swoją muzyką o dobre kilka lat, ale jest w tych utworach coś, co zaciekawia i pozwala z nadzieją wypatrywać debiutu.

Marcin Bieniek