Luna Negra – “Soundproof Demo” EP

luna-negra-soundproof-demo.jpg Luna Negra – “Soundproof Demo” EP
wyd. własne/2009

Instrumentalne granie robi się coraz bardziej popularne. Fala post-rocka i post-metalu dociera również do Polski, owocując pierwszymi składami grającymi tę odmianę gitarowej muzyki. Jednak instrumentalne granie to nie tylko post. Udowadnia to Luna Negra, która przenosi na nasz grunt tradycję zapoczątkowaną w latach 80. ubiegłego wieku przez Yawning Man, czyli instrumentalny stoner rock.

Oprócz zespołu Gary’ego Arce’a w muzyce Luny Negry słuchać (co oczywiste) kyuss,  a także wczesne płyty Los Natas i Niemców z Colour Haze. I mnóstwo klasyki, od Hawkwind do Led Zeppelin. Mieszanka taka nie mogła nie zadziałać, i choć chłopaki nie grzeszą zbytnią oryginalnością, to słuchanie ich płytki daje dużą przyjemność.

Najbardziej wybija się z tych pięciu utworów “Night Time Women”, trwająca ponad sześć minut psychodeliczno-czadowa jazda ze wszystkim, co w stoner rocku jest najlepsze, czyli ze świdrującą gitarą, potężnymi dołami i piachem chrzęszczącym między zębami. Właściwie można by tak scharakteryzować również pozostałe cztery utwory, jednak “Night Time Women” ma to coś, co czyni go wyjątkowym.

“Soundproof Demo” nie wychodzi poza utarty stonerowo-space rockowy schemat. Można uznać to za wadę, ale przecież to dopiero pierwsze nagranie Luny Negry, więc można im to bardzo łatwo wybaczyć. Tym bardziej, że w tych pięciu utworach kryje się potencjał na naprawdę coś wielkiego.

Michał Wieczorek