Lunatic Soul – “Impressions”

Lunatic Soul – “Impressions”
Kscope/2011

Zamknij oczy i słuchaj.

Po przesłuchaniu kilku wcześniejszych utworów na youtube, postanowiłam tej akurat płyty posłuchać tuż przed snem. I to był mój błąd. Muzyka na “Impressions” jest tak wciągająca i sugestywna, że pod moimi powiekami zaczęły dziać się mniej lub bardziej dziwne historie. Nie oznacza to absolutnie, że płyta jest zła. Wprost przeciwnie – na tym polega jej moc, że w czasie słuchania wytwarzają się nowe światy, niespotykana feeria barw i emocji.

Niektóre utwory brzmią, jak soundtrack do poszczególnych faz życia ludzkiego: delikatność spokój, stonowane równe tempo, niejednokrotnie płaska linia na wyświetlaczu (“Impression II”), odgłosy niczym w brzuchu matki, czy niepokój (“Impression V”, “Gravestone Hill”).

Niektóre utwory mają szczególną moc zapadania w pamięć, jak np. “Impression IV”, który uwiódł mnie szczególnie za lekkie i zwiewne jak babie lato dźwięki.  Za podróż na skrzydłach wiatru, który notabene na koniec utworu przesypuje piasek na plaży i przewraca stronice pozostawionej samotnie książki. W “Impression VII” natomiast mamy piękne gitary i ten główny dźwięk pojawiający się i odchodzący, niczym wahadło zegara. Piękny fortepian za to rozbrzmiewa w “Impression VIII”. Dźwięki sączą się spokojnie, ale z pasją, rozsiewając przepiękny urok wokół. Ten fortepian chodził za mną jeszcze długi, długi czas i nastrajał pozytywnie.

“Impressions” zostało nagrane z ogromną dbałością o szczegóły. Na płycie każdy dźwięk ma swój czas i miejsce, znaczy dokładnie tyle ile znaczyć powinien. Mariusz Duda nagrywał materiał w Kscope – wytwórni, która wydaje między innymi Ulvera, Porcupine Tree, Stevena Wilsona, czy zespół który znam z jednej tylko piosenki, ale jest ona dla mnie niezapomniana po dziś dzień – Blackfield. Widać, taki już urok wytwórni, ze skupia wokół siebie wykonawców zapadających w pamięć na długi czas.

Na domiar ochów i achów, trzeba jeszcze wspomnieć o samej okładce albumu, która mogłaby być osobnym dziełem sztuki. Nieostre, pastelowe lub czarno-białe zdjęcia przedstawiają tak samo wiele, co muzyka na otoczonej nimi płycie.  Prace Travisa Smitha, na co dzień mroczne niczym malunki Goyi z ostatniej fazy twórczości, tu nabierają zmysłowej lekkości, wieloznaczeniowości i ulotności. Mogą być wszystkim i niczym, sensem, bezkresem, jak i hipsterskim wybrykiem. Na to ostatnie ta płyta jest jednak zdecydowanie za dobra.

Maria Grudowska