Mademoiselle Karen – “Attention”

mademoiselle-karen-attention_bcms61020.jpg Mademoiselle Karen – “Attention”
Mystic/2010

Cudzoziemka, ale płytę wydała w Polsce. Dunka, ale śpiewa przede wszystkim po francusku, choć zdarza jej się zaśpiewać po angielsku i w rodzimym języku, ba, nawet zdarza się jej sięgnąć po ten nasz, łamiący języki dialekt. Jak widać, Karen nie jest zwykłą dziewczyną.

Jej debiut również nie jest zwykłą płytą. I nie chodzi wyłącznie o wielojęzyczność, bo to tylko jeden ze składników “Attention”. Składników, które Karen wrzuca do jednego kotła i tworzy z nich nową całość, mocno zakorzenioną w tradycji francuskiej chanson. Sięga też często do kabaretowych początków piosenki francuskiej, które nadają ton całości. Czasem można mieć wrażenie, że płyta nie została wydana w 2010 roku, lecz sto lat wcześniej. Jednak to mylne wrażenie, gdyż “Attention” jest dzieckiem post-modernizmu XXI wieku, gdzie wszystko miesza się ze wszystkim.

Jest nawet hip-hop -szkoda, że jedynie w postaci rewelacyjnego “Ouaf, Ouaf”. Szkoda, bo w tej konwencji Karen wypada świetnie. Jest i folk w stylu nagrań Nancy Sinatry z Lee Hazlewoodem czy Isobel Campbell z Markiem Laneganem. Jest coś w rodzaju arii operetkowej. Jest tradycyjny pop z lat 30. Czasem pojawią się rzeżące gitary. Jest i jazz. Do wyboru, do koloru. Karen kabaretowa ma w sobie coś z Gabrieli Kulki, ale jest bardziej francuska. Nawet nie tyle z powodu języka, ale z powodu aranżacji, które przywołują na myśl przepych Moulin Rouge, choć wcale tak bogate nie są.

Karen nieobce są absurd i pastisz. Nieustannie puszcza do słuchacza oko. Weźmy takie “Creme Brulee”. Jest to oda do tego deseru, w której jest i miejsce na operetkowe momenty, jak i recytację przepisu na zrobienie creme brulee. W “Kochany, Kochany” Karen podrywa mężczyzna o niezbyt przyjemnej aparycji. “Madame Lent et Monsieur Rapide” to opowieść o tragicznie niedobranej parze.

Tak rozmaita mieszanka groziła niebezpieczeństwem niestrawności, która skutecznie będzie zniechęcać do ponownego sięgnięcia po tę płytę. Ja nie zaobserwowałem takich objawów i do płyty wracam dość często.

Michał Wieczorek