Magierski, Tymon feat. Mały72 – “Oddycham smogiem”

magierskitymon1.jpg Oddycham smogiem

Eksperyment, wyrafinowana zabawa dźwiękiem, poszukiwania muzycznej Nibylandii. Tak mogę określić to, czym na płycie “Oddycham smogiem” raczą nas Magierski, Tymon, Mały72 oraz wielu innych znakomitych muzyków, którzy z nimi współpracowali przy jej tworzeniu.

Mimo iż hip-hop nie jest dziedziną muzyki za którą wybitnie przepadam i znam się na niej, to po tę płytę sięgnęłam z ciekawością. Zaintrygowała mnie już sama okładka, ciemna, sygnalizująca połączenie tradycji z nowoczesnością. Dalej było tylko lepiej. Otwierający płytę, spokojny, ale rytmicznie, niepokojąco punktowany instrumentalny utwór “Track12 (szumoszepty)” doskonale wprowadza w panujący na krążku nastrój. Podobny charakter mają pozostałe dwa utwory instrumentalne (“FO98 (Waleń)” oraz “…_…_…_…_…_…”). Warstwie tekstowej na płycie też niczego nie brakuje, jest dopięta na ostatni guzik, każde słowo jest dokładnie wyważone. Nie są to tanie częstochowskie rymy dobre dla chłopców w za dużych spodniach, których kręci naklejka “Parental Advisory” na okładce płyty, ale teksty dla słuchaczy dojrzałych, którzy przyjmą je z pełną świadomością, którzy zdają sobie sprawę z wagi sensów, które słowa za sobą niosą.

Choć na krążku znajduje się tylko dziewięć utworów, to moim zdaniem jest to cyfra doskonała. Płyta pobudza, intryguje, powoli z każdym utworem doprowadza na szczyt, ale nie pozwala nam na niego dojść. Kończy w idealnym momencie, aby rozkoszować się tym, co już się usłyszało i nie móc się doczekać na to, czym być może Panowie nas jeszcze zaskoczą. Czekamy zatem na dalszą współpracę, aby znów móc szczytować.

Sandra Kmieciak