Magnificent Muttley – “Magnificent Muttley”

Magnificent Muttley – “Magnificent Muttley”
Karrot Kommando/2012

Rockowa lekcja grania!

16 listopada na półki sklepowe trafił debiutancki album warszawskiego power trio Magnificent Muttley. W kraju nad Wisłą jeszcze się tak nie grało. Mocno zakorzeniona w hard rocku muzyka spotyka się z wirtuozerią i bujającym funkiem. Krzysiek, Kuba i Olek zabierają się za rozrachunek z przeszłością, tworząc muzyczną mozaikę klasycznych gigantów rocka. Magnificent Muttley stwarza wrażenie zespołu, który nie uznaje żadnych kompromisów, a chłopaki ubierają w formę po prostu to, co im w duszy siedzi.

Muzykę Magnificent Muttley można łatwo porównać do przejażdżki rollercoasterem w towarzystwie Red Hot Chili Peppers i At The Drive In. Daje to całkiem ciekawe połączenie, ale album nazwany po prostu “Magnificent Muttley” niesie ze sobą znacznie więcej zabawy stylistyką. Tego, że chłopaki wychowali się nad Wisłą, w ogóle nie słychać, a jedynym mankamentem tego jest to, że gdyby rzeczywiście byli zza granic, pewnie już od jakiegoś czasu byłoby o nich znacznie głośniej. Zestawienie wyczucia, umiejętności i zabawy z młodością daje na wskroś mieszankę wybuchową.

Cały album tętni od funkującej sekcji rytmicznej, która nie jest tylko tłem. Ostrości i wyrazistości nadaje bezkompromisowa, przesterowana gitara zahaczająca bardzo często swoimi solówkami o obszary ułańskiej fantazji Hendrixa. Czasami można odnieść wrażenie, że materiał to jeden wielki poligon doświadczalny, który ma pokazać, ile urozmaiceń można zaoferować w ramach jednego utworu. Jak się przekonujemy – naprawdę dużo! Na każdym kroku napotkamy niespodziewane przełamania i zmiany tempa, a wszystko to brzmi tak naturalnie, że wrażenie totalnej spontaniczności nie opuszcza nas od pierwszych do ostatnich minut albumu. Jednak kiedy trzeba zagrać prosto, otrzymujemy nieomal klasyczne riffy hard rockowe jak w “The Time”, który przypomina nieśmiertelny “Breadfan” grupy Budgie. Przebojowość taka, jak np. w “1500 Days” czy “Phenomenalike”, reprezentowana przez nieomal stadionowe refreny żywo koresponduje ze zwariowanymi kompozycjami. Bardzo fajnym pomysłem jest też zamknięcie całej mocy tego albumu w klamry psychodelii za pomocą utworów “Something Is?” i “Going to Happen”, w którym zabrzmią nawet groteskowe klawisze. Mógłbym nawet pokusić się o stwierdzenie, że chłopaki z Magnificient Muttley na swojej pierwszej płycie zabierają nas w edukacyjną podróż przez ćwierćwiecze muzyki rockowej.

Stwierdzając, że każdy fan szeroko rozumianej muzyki rockowej znajdzie tu coś dla siebie nie będzie z mojej strony żadną kurtuazją. Szkoda, że nie ma więcej tak świadomych i potrafiących grać w ten sposób zespołów.

Tomek Milewski