Felietonyprzemek

Majowe podsumowanie polskich blogów

Felietonyprzemek

blog500.jpg Maj okazał się być wyjątkowo urodzajnym miesiącem, jeśli chodzi o polską blogosferę muzyczną.  A to głównie za sprawą tego, że obok “standardowych” recenzji ukazało się stosunkowo sporo tekstów, skłaniających czytelników do głębszych przemyśleń. Sprawdźmy w takim razie, jakie ważne kwestie zostały przez autorów blogów poruszone.

Ziemia Niczyja

Mariusz Herma pisze o “zarazie namecheckingu”, która skutkuje m.in. tym, że na większości portali internetowych w kółko przewijają się te same nazwy. Wyjaśnia on również, czemu służy zjawisko hurtowych featuringów, z którym mogliśmy w tym roku spotkać się już kilkakrotnie.

Bartek Chaciński

Bartek Chaciński na swoim blogu podzielił się z nami krótką refleksją na temat filmu “All Tomorrow’s Parties” oraz kondycji kultury młodzieżowej stworzonej przez wielkie festiwale plenerowe, zakończoną nadzieją, że kiedyś przyjdzie nam spotkać się w Polsce na festiwalu w stylu ATP.

Blog Łukasza Kuśmierza

Ciekawy felieton znajdziemy również na blogu Łukasza Kuśmierza. Chociaż tekst niekoniecznie dotyczy muzyki, to jest naprawdę warty zapoznania się z nim. Jest to swojego rodzaju odpowiedź na artykuł Jana Sowy “Dyskretna nuda młodej burżuazji” (można go przeczytać tutaj), w której autor sprzeciwia się jednoznacznej ocenie pokolenia wyrosłego w wolnej Polsce dokonanej przez krakowskiego socjologa.

Music Is My Radar

“Dzień, w którym zepsuł się licznik odwiedzin bloga…”. Tytuł wpisu brzmi nieco apokaliptycznie i nie jest to do końca mylne odczucie, bo jak się okazało Przemek Skoczyński postanowił zakończyć swoją blogerską działalność. Refleksja nad dziennikarstwem muzycznym, krytyczne spojrzenie na własną twórczość i na blogi muzyczne ogólnie – to wszystko składa się na jeden z ciekawszych wpisów na “Music Is My Radar”, szkoda tylko, że ostatni. Chociaż ja i tak liczę na to, że znajdzie się kiedyś taka płyta, zespół, bądź też inne zjawisko, które skłoni autora do “wielkiego powrotu”.

We Are From Poland

Na We are From Poland w cyklu “Obserwator” zostaje nam przybliżona postać Filipa Pokłosiewicza, kolejnego młodego zdolnego z Polski. Przedstawiony on został jako “the next big thing”- jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, koniecznie zajrzyjcie na bloga.

polisz mnie

Ku mojemu zaskoczeniu, okres podsumowań wcale się jeszcze nie zakończył. Coś od siebie postanowili dodać także panowie z polisz mnie, tworząc listę 33 najlepszych polskich płyt lat zerowych. Dlaczego warto się z nią zapoznać? Chociażby dlatego, że jak twierdzą panowie “niestety jeszcze nie zdarzyło nam się zobaczyć takiego podsumowania, które uczciwie i kompletnie ujęłoby temat, nie obracając się wokół tych samych nazw zespołów lub gatunków”. Czy tym razem się to udało, pozostawiam już ocenie czytelników.

FURS

Maj okazał się miesiącem podsumowań również na FURS.  Przy czym tutaj autorzy trochę zaszaleli i stworzyli listę aż 200 najlepszych singli dekady. Od innych tego typu zestawień odróżnia ją również to, że oparta jest na zasadzie “jeden artysta – jeden muzyczny wybór”. Jak widać autorzy nie poszli na łatwiznę, dlatego tym bardziej warto poświęcić dłuższą chwilę, aby się temu przyjrzeć.

Fight!Suzan

Na koniec coś dla tych, którzy jednak zatęsknili za starą dobrą recenzją- na Fight!Suzan ukazał się właśnie tekst o najnowszej płycie Uffie “Sex Dreams & Denim Jeans”. Biorąc pod uwagę ilość negatywnych opinii, jakie zbiera ten album, ocena 4.0 wydaje się być zaskakująco wysoka.

Podsumowując: polskie blogi muzyczne trwają w najlepsze. Co prawda jeden z nich zawiesił działalność, ale miejmy nadzieję, że w jego miejsce pojawi się jakiś inny, w którym autor będzie potrafił czytelnika zaskoczyć, zainteresować, sprowokować do przemyśleń, do którego z przyjemnością będzie chciało się powracać. Tego życzę i Wam, i sobie.

Anna Wojciechowska