Relacjeprzemek

Maki i Chłopaki – współcześni Jankowie Muzykanci?

Relacjeprzemek

maki-iii.jpg Maki i Chłopaki – współcześni Jankowie Muzykanci?

“Siedem dziewcząt z Albatrosa, ale ty najpiękniejsza, najpierw sto lat samotności potem parę godzin szczęścia…” – to fragment tekstu jednej z piosenek Maków i Chłopaków. Pewnie nie tylko mnie od razu nasuwa on skojarzenie z nieśmiertelnym szlagierem Janusza Laskowskiego o niejakiej Beacie. Chociaż stylowo te dwie piosenki nie pasują do siebie, to w twórczości zespołu z Mrozów słyszalne są wyraźne nawiązania do estetyki muzycznej sprzed kilkudziesięciu lat.

Członkowie grupy zresztą sami się do tego przyznają: “Muzycznie jest to połączenie prostej piosenki bigbeatowej z brzmieniem gitar produkcji koreańskiej. W sferze tekstowej dominują opowieści o ciężkich losach współczesnych Janków Muzykantów, co zamiast skrzypiec mają gitary na prąd, pojawiają się tez tematy miłosne.”

Rzeczywiście, słuchając piosenek Maków i Chłopaków, nie sposób pozostać obojętnym na te konotacje. Zwłaszcza jeśli ma się okazję doświadczyć bezpośredniej ich prezentacji w postaci koncertu. Mnie udało się dostać na ich występ (który transmitowany był również na żywo przez łódzkie Studenckie Radio Żak) i wspominam go bardzo mile. Kameralna, przyjazna atmosfera sprzyjała dostrzeganiu sentymentalnych (zwłaszcza w warstwie tekstowej) odniesień do big-beatowej twórczości zespołów lat 60-tych i 70-tych. Infantylność i swego rodzaju naiwność tekstów w takim ujęciu uznaję tylko za zaletę. Treść dodatkowo podbudowana jest prostą akordową muzyką (choć niewątpliwie pomysłową – częste zmiany metrum, tempa i charakteru).

Panowie muzycy pozostawili po sobie pozytywne wrażenie. Okazuje się, że potrafią zagrać równy, skoczny koncert, dając z siebie mnóstwo pozytywnej energii (a tej akurat im nie brakuje – zwłaszcza perkusiście, któremu podczas grania notorycznie łamią się pałki). Zarówno z ich zachowania jak i muzyki przebija naturalność i otwartość. I może to jest właśnie klucz do sukcesu w czasach, w których niemalże wszystko stylizuje się i robi na pokaz?

Anna Lenarcik

Zdjęcia z koncertu w Studenckim Radiu Żak autorstwa Gosi Lewandowskiej: