Felietonyprzemek

Małe Instrumenty

Felietonyprzemek

maae-instrumenty.jpg Małe Instrumenty

Kto potrafi grać na pioninie, bałabasie, flecie suwakowym czy wielkich ustach? Kto wie czym owe instrumenty są? Jakie dźwięki wydają karuzelki ze sklepu “Wszystko za 4 zł” albo mała, tandetna, plastikowa pozytywka? My wiemy, że wiedzą siostry z CocoRosie, co pięknie demonstrują np. w utworze “South 2nd”. Ale dlaczego szukać szczęścia za oceanem skoro jego ogromne pokłady mogą nam dostarczyć Małe Instrumenty rodem z Wrocławia.

Dużo, dużo szczęścia dzięki Małym Instrumentom grającym na taaakich małych instrumentach. Może nie aż taaakich, ale i tak małych. Jak wygląda ukulele wie chyba każdy. Zatem skoro potraficie je sobie wyobrazić to dorzućcie do tego małe dziecinne keybordy, cymbałki, akordeonki oraz całą masę przedmiotów, które nie wiadomo jak nazwać i zanim się ich nie usłyszy, trudno odgadnąć jaki mogą wydać dźwięk. Mają jedną cechę wspólną, nietrudno zgadnąć jaką – są małe. Ich dźwięki hipnotyzują i pobudzają nasz mózg do wydzielania wzmożonej ilości endorfiny.

Odpowiedzialną za ten przypływ szczęścia jest szóstka muzyków z Wrocławia: Paweł Romańczuk (założyciel zespołu), Marcin Ożóg, Maciek Markowski, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela oraz Maciek Bączyk. Zespół zaczął się formować w 2006 roku, aby w lipcu roku następnego panowie mogli zadebiutować podczas Festiwalu Era Nowe Horyzonty. Specjalnie na potrzeby festiwalowe stworzyli nowe aranżacje muzyki z filmów Juliana Józefa Antonisza (nawiasem mówiąc: gorąco polecam filmik pt. “Jak działa jamniczek”).

“Jak działa jamniczek”

Nie było to bynajmniej jedyne spotkanie muzyków z filmem, nieobce jest im granie na żywo do filmów niemych takich jak: “Muszelka i Pastor” (reż. reż. Germaine Dulac), “Antrakt” (reż. Rene Clair) i “Piętro wyżej” (reż. Fred C. Newmeyer, Sam Taylor). Innym projektem, w który zespół był zaangażowany była “Elektrownia dźwięku”, spektakl przygotowany w ramach konkursu nurtu OFF 29.Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Specjalnie na tenże spektakl artyści stworzyli machiny, które małe nie były, ale wydawały równie oryginalne, niepowtarzalne dźwięki. Zespołowi udało się wypracować własne, unikatowe brzmienie. Nie zawsze idealne, czasem coś zgrzytnie nie tak jak powinno, brzdęknie, piśnie, ale celem Małych Instrumentów nie jest wypracowane, idealne czyste brzmienie. Celem jest poszukiwanie, które nie kończy się. Odnalezienie nowego dźwięku pobudza do dalszych poszukiwań, do kreatywności. Każdy dźwięk jest dobry, nie ma złych albo przynajmniej lepszych i gorszych.

Kolekcja małych instrumentów wynosi ok. 150 eksponatów, ile jest ich dokładnie nie wie nikt. Bardzo ładnie muzycy zostali nazwani w jednym z wywiadów: wirtuozami bączka i piszczącej kaczuszki. Ich muzyka ociera się o gatunki takie jak pop, kabaret, awangarda, ale czasem brzmi też poważnie. Eklektyzm jak się patrzy. Jak się nie patrzy tylko słucha- też. Gumowe kaczuszki do kąpieli wyglądają na scenie fantastycznie. Ja zalecam zarówno słuchanie jak i patrzenie, ponieważ drugiego zespołu z Takim instrumentarium i grającego na nim w Taki sposób nie znajdziecie. Utwory zespołu przypominają niejednokrotnie wiosenne burze: jest ładnie, pogodnie, nagłe uderzenie, wichura, deszcz, grad, oberwanie chmury, a na koniec burza. Jedną z najbliższych okazji do posłuchania Małych Instrumentów będziecie mieć podczas festiwalu Unsound w Krakowie już 21 października. Zaprezentują wtedy instalację “Elektrownia dźwięku”.

Sandra Kmieciak

Unsound Festival
Kraków, 18-25.10.2008
koncert Małych Instrumentów:
21.10.2008 (wtorek)
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
wstęp: 20 zł