Relacjeprzemek

Mały wielki człowiek – relacja z koncertu Woodkid

Relacjeprzemek

Mały wielki człowiek – relacja z koncertu Woodkid
Katowice/11.05.2012

W Katowicach podczas Dni Województwa Śląskiego zagrał Woodkid.

Macie czasem tak, że stoicie z rozdziawioną gębą, wasze oczy już nie są jak pięć złoty, ale raczej jak telewizor panoramiczny i stopicie jak wryci nie potrafiąc wykrztusić z siebie słowa, pod takim jesteście wrażeniem? Nie? To znaczy, że nie widzieliście występu Woodkida na żywo!

W sumie, nawet przesłuchanie “Iron” na dobrej jakości głośnikach gwarantuje gęsią skórkę i przypływ uczuć patriotycznych, jednak to, co wydarzyło się na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach w ostatni piątek, przeszło moje oczekiwania co do jego koncertu.

Woodkid: mały wielki człowiek (choć jak mawiał Napoleon – zaledwie niski), pojawił się w Katowicach w ramach obchodów Dni Województwa Śląskiego. Jego występ na katowickim skwerze był gratką przede wszystkim dla hipsterów i koneserów, bo – powiedzmy to sobie szczerze – pomimo miliardów fanów na Facebooku, Woodkid w Polsce nie jest jeszcze szeroko znany. Jeszcze. Tym bardziej, że nikt do końca nie wiedział czym artysta wypełni swój set, bo poza EP z trzema utworami i teaserem nowego singla, nie znamy nic. W związku z tym cały materiał był dla publiczności całkowicie nowy. Nieważne. Trzyosobowa sekcja dęta, bębny, MPC i reszta instrumentarium nie ustępowała jego występowi z Wieży Eiffla, więc artysta najwyraźniej nie uznaje półśrodków.

Yoann dość szybko znalazł kontakt z publicznością i po kilku spokojnych utworach, szybko wciągnął publiczność w swój wojenny taniec i kazał jej skakać razem ze sobą. I to nie tylko przy znanym już “Iron”. Zgromadzeni na placu mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć po raz pierwszy w całości nowy singiel “Run Boy, Run”, który jest jeszcze bardziej powalający, jeszcze bardziej monumentalny niż jego zapowiedź. Również “Golden Age”, od którego pochodzi tytuł zapowiadanej na koniec roku płyty jest wielki. I długi. I jeszcze kilkanaście utworów wypełnionych bębnami, pianinem i powalającą sekcją dętą. Woodkid pokazał w Katowicach, że ma niepowtarzalny pomysł na siebie i wie dobrze jak go zrealizować.

Maria Grudowska
Foto: Profil FB artysty