Mananasoko – “Uwaga kanibalizm”

uwaga_kanibalizm_cover.jpg Mananasoko – “Uwaga, kanibalizm”
Ucho/2009

Mananasoko to jednoosobowy projekt Macieja Wojnickiego, który sam komponuje, gra na skrzypcach, śpiewa i okrasza całość elektroniką. Pochodzi z Sopotu. Opisuje swoją muzykę jako “melodramatyczny pop”. Zatrwożony tym faktem, odbębniwszy egzamin z MySpace’a, przechodzę do właściwej części recenzji. 

Oto i ona.

Nasz solista gra zwykłą muzykę towarzyszącą, opierając się najwyraźniej na przeświadczeniu, że rozmyte smyki + subtelna elektronika to przepis na oczarowanie słuchacza. I nie powiem, że to nieładne. Nie powiem też, że (przynajmniej po części) nie wyszło. Jednak na razie nie widzę w tym wyraźnie zarysowanego pomysłu na własną twórczość. Brzmi podobnie do co bardziej miniaturowych Sigurów i co bardziej miniaturowych kompozycji Patricka Wolfa. Kawałki podobne do tych, które dostajemy na “Uwaga kanibalizm” mogłyby na długograju co najwyżej ładnie uleżeć się w dziurach między utworami tworzącymi podstawę albumu, ale nie tę podstawę budować.

Jednak mnie ta muzyka irytuje z innego powodu. Teksty, niestety, są na poziomie gimnazjalisty (“Ja mam poważny problem, a ty mnie nie rozumiesz“, i jeszcze to zapętlone 23 razy), wyśpiewane jak na podstawówkowej akademii.

Typowa sypialniana produkcja, po której nie można się spodziewać więcej niż zapełnianie tła. Tyle na razie o twórczości Macieja Wojnickiego.

Marcel Wandas