Aktualnościprzemek

Mananasoko wydaje pierwszą epkę

Aktualnościprzemek

mananasoko2-fot_grzegorz_stefaaski.jpg Przy  okazji występu na festiwalu Transvizualia, 9 października Mananasoko wydaje swoją pierwszą epkę “Uwaga kanibalizm”.

Mananasoko, to solowy projekt Macieja Wojnickiego (skrzypce, głos, elektronika), wcześniej współpracującego jako gitarzysta między innymi z wykonującą współczesną muzykę improwizowaną formacją Lud Hauza, obecnie wracającego do formuły bardzo osobistego i prostego grania piosenek.

Mananasoko to jednoosobowy zespół, daleki jednak od formuły kameralnego, solowego występu. Dzięki pomocy własnego oprogramowania, nakładania na siebie wielu partii skrzypiec, zapętlania wokalu i syntezatora, na żywo brzmienie Mananasoko momentami dorównuje małej orkiestrze. Jednocześnie żaden z dźwięków płynących ze sceny nie jest wcześniej nagrany ani zaprogramowany, dzięki czemu muzyka, choć utrzymywana w ramach prostej piosenki, posiada spory zapas przestrzeni otwarty na improwizację.

mananasoko3-fot_maria_jaskalska.jpg

Już 9 października podczas koncertu Mananasoko, który odbędzie się ramach festiwalu Transvizualia,  będzie miała miejsce premiera epki “Uwaga Kanibalizm”. Oto co o swoim projekcie i płycie mówi sam artysta:

“W 2006r. pożyczyłem od przyjaciela skrzypce, później od drugiego przyjaciela pożyczyłem smyczek, od tego czasu sumiennie nie uczę się grać na skrzypcach. Zgodnie z powszechną opinią, nauka niegrania na skrzypcach nie sprawia aż tyle kłopotu. W 2007r. od jeszcze innego przyjaciela pożyczyłem nazwę MANANASOKO na potrzeby zagrania pierwszego koncertu w tym jednoosobowym, nazwijmy to, składzie.W tym samym mniej więcej czasie od swojej ówczesnej i obecnej dziewczyny pożyczyłem twarz z nożem i widelcem. Na tyle się z tą twarzą zżyłem, że używam jej do dziś i w dość naturalny sposób znalazła się ona na okładce niniejszej płyty. Wraz z twarzą pojawiło się hasło UWAGA KANIBALIZM i równie naturalnie stało się tytułem płyty, o tyle trafnym, że kanibalizm jako forma intymnych kontaktów międzyludzkich nieźle do tych piosenek pasuje, bo piosenki są, jak wiadomo, o miłości.

Większość nagrań powstała w styczniu i lutym 2009r. w domu, bo w domu nagrywa się najlepiej. O pomoc w realizacji płyty poprosiłem Piotra Pawlaka, który nie dość, że się zgodził, to jeszcze zrobił to z klasą, której na pewno od nikogo nie pożyczył. Brakujące wokale i kontrabasy nagraliśmy latem na Kaszubach , marimby i wibrafony u Pawła w Brzeźnie. Całości wyszło pięć piosenek, osiemnaście minut po trzech latach pracy.”

Portal Uwolnijmuzyke.pl jest oficjalnym patronem medialnym epki “Uwaga kanibalizm”.

źródło: informacje prasowe