marcinera-awaria-rebus.jpg Marcinera Awaria – “Rebus”
wyd. własne/2010

Wbrew tytułowi, ten album nie jest żadną zagadką. Ot, solidną porcją przyjemnych piosenek.

Pod pseudonimem Marcinera Awaria kryje się Marcin Awierianow, perkusista Psychocukru. A że osoby zasiadające w zespołach za bębnami niejednokrotnie mają coś ciekawego do powiedzenia również solo  – wystarczy przypomnieć Bad Light District – ochoczo zabrałem się za rozwiązywanie “Rebusu”.

Zupełnie nie rozumiem, czemu na samym początku płyty znalazło się nijakie “Revolution”, będące akustycznym graniem bez ładu i składu. Moje zdziwienie jest tym większe, że na następujące po nim “Tonight” składają gitarowe slide’y, prosta perkusja i keyboard, tworzące chwytliwą piosenkę – i tak też płynie większość utworów. Na albumie nie uświadczymy niczego nowego i odważnego, lecz z drugiej strony trudno się do czegoś przyczepić, ponieważ nuda w “Rebusie” pojawia się sporadycznie. Nie brakuje pewnej dozy pomysłowości, jeśli chodzi o rytmikę (“America”), klimat (“Metronom”) i melodie (“Love Me”). I nawet nieszczęsny polisz akcent tak strasznie nie razi, bowiem Awierianow wydaje się mieć jego świadomość.

Miłośnicy muzyki z Wysp powinni się krążkiem zainteresować dla uroczo britpopowego “Hope”. Szkoda jedynie kilku zbyt podobnych do siebie kawałków, bo “Rebus” bez nich mógłby trwać 30 minut, co byłoby akuratną długością dla zestawu lekkich, gitarowych piosenek.

Krzysztof Kowalczyk