Maria Peszek – “Jezus Maria Peszek”

Maria Peszek – “Jezus Maria Peszek”
Mystic/2012

Nowa jakość, mocne uderzenie.

Peszek to autorka znana z mocnych tekstów, w których nie cedzi słów. Trzecia płyta otwiera nowy etap w jej karierze, ale także w życiu. “Jezus Maria Peszek” ukazała się przy okazji ogromnego szumu medialnego skupionego wokół depresji artystki. Sama Maria nie unikała tego tematu, co wydaną płytę zsunęło na drugi plan. A szkoda, bo naprawdę warto ją przesłuchać.

“Jezus Maria Peszek” to album dojrzalszy, dotykający skrajnych i głębokich stanów psychicznych. Odczuwalna jest spora różnica w brzmieniu, w odniesieniu do poprzednich płyt Peszek. Maria porzuca kontrowersje na korzyść emocji, które, od początku do końca, czają się w każdym z utworów. Zgrabnie i jasno ubiera w słowa swoje uczucia i stany lękowe. Kompozycje, które w końcu, z czystym sumieniem, można nazwać piosenkami, są delikatniejsze i to w nich głos piosenkarki brzmi najlepiej. Spokojnie płynące słowa idealnie komponują się z muzyką. Przemyślane teksty, często mocno melancholijne, nie są przesadnie depresyjne, a sama melodia łatwo wpada w ucho, co jest niebywałym osiągnięciem.

W warstwie muzycznej, poza chwytliwymi melodiami, natkniemy się także na elementy elektroniki, którym towarzyszy wykrzyczany wokal artystki. Zaskakującym zabiegiem jest także umieszczenie w początkowej części “Szarej flagi” czegoś na kształt hymnu, który w dość jaskrawy sposób odróżnia się od innych kompozycji z albumu. Na płycie doszukamy się także dźwięków tłuczonego szkła, które stanowią drobny, lecz ciekawy szczegół. Jednakże tym, co tworzy charakterystyczny klimat są klawisze, które dopełniają całości, tworzą ją spójną i niepowtarzalną.

Pozostałości dawnej zadziorności słowa odnajdziemy w utworze “Sorry Polsko”, gdzie autorka jasno określa swoją postawę obywatelską. Pourywany wokal potęguje wrażenie buntu odnoszącego się do otaczającej rzeczywistości, lecz jest to bunt w pełni uzasadniony i zrozumiały. Nie brak także kompozycji odznaczających się lekkością i intrygującą radością, dzięki którym środek ciężkości został zrównoważony.

Najnowsze dzieło Marii Peszek jest bezkompromisowe i wieloznaczne w swej wymowie. Pewne jest, że nie można przejść obok niego obojętnie. Wzbudza emocje i to nie małe. Dla niektórych będzie naciąganą wypowiedzią o bólu i próbie odnalezienia drogi życiowej, a dla innych, w tym mnie, najlepszym albumem w dorobku artystki. Warto się chwilę nad nim pochylić, aby zbudować własne zdanie.

Kasia Matuszyńska