andersen-dobranoc_materac.jpg Materac – “Andresen Dobranoc”

Materac to sporych rozmiarów magazyn pomysłów działający przy fabryce, jaką jest Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach. Oba projekty łączy postać Marcina Zagańskiego oraz Pawła Koprowskiego – na co dzień muzyków Kombajnu, po godzinach odpoczywających przy Materacu, którego terapeutyczne działanie zaowocowało dwupłytowym albumem. 

Muzycy pracowali nad materiałem od kilku lat. Testowali i rozwijali swe pomysły, które powoli zaczęły nabierać kształtu kompletnych kompozycji. Część utworów znalazła się na wyprodukowanych w domowych warunkach dwóch płytach demo, część udało się przemycić na drugi album Kombajnu “Lewa Strona Literki M”. Jednak dopiero w marcu 2008 roku duet wszedł do studia, by z pomocą Maćka Cieślaka zarejestrować obszerny materiał. Płyta miała ukazać się w czerwcu, ostatecznie ujrzała światło dzienne późną jesienią. W międzyczasie muzycy dali kilka koncertów (wspomagani przez część składu Lili Marlene – Kubę Zublewicza oraz Łukasza Wójcika), m.in. na poznańskiej Malcie.

Warstwa dźwiękowa tego dwupłytowego wydawnictwa nie zaskakuje. Jeśli ktoś oczekuje radykalnych rozwiązań i zmian w brzmieniu to nie znajdzie ich na tej płycie. Mimo to “Andresen Dobranoc” jest materiałem, z którym warto się zapoznać. Głównie z uwagi na rozległe i rozbudowane kompozycje, które z niedopracowanych demówek rozwinęły się (z pomocą Cieślaka) w utwory śmiało dorównujące najlepszym dokonaniom macierzystej formacji obu muzyków. Nijak nie da się uniknąć tych porównań. “Karmelowe planety” brzmi jakby przez przypadek został usunięty z tracklisty “Lewej strony…”, “Mars” to z kolei rozmarzony ciąg dalszy “8 dnia tygodnia”. Kilka utworów zasługuje na szczególną uwagę jak “Truskawki”, gdzie do standardowego instrumentarium dołączono dziecięcą zabawkę imitującą odgłosy zwierząt – efekt finalny zaskakujący. Wokalnie również wypada interesująco (skojarzenia z Sunny Day Real Estate jak najbardziej na miejscu). Skala głosu Marcina Zagańskiego zmienia się z utworu na utwór, przechodząc w recytację (“Ptasi przyjaciel”) czy szept.

Słowa wyśpiewywane przez Zagańskiego stanowią istotny element muzyki Materaca. Podobnie jak w Kombajnie oparte są na (na pozór) przypadkowej grze słów – co widać chociażby w tytule albumu czy tytułach poszczególnych utworów. Po dłuższym wsłuchiwaniu się w materiał mamy wrażenie, że oto właśnie wzięliśmy udział w psychodelicznym śnie dziecka, które przed zaśnięciem naczytało się za dużo baśni Andersena. W tekstach zderzamy się z dziecięco ujętymi myślami (“Gwiezdne koty”), przypominającymi zapis pozbawionego jakiejkolwiek logiki snu (“Wakacje w batyskafie”). Wszystko to sprawia, że rozbity na dwie płyty album składa się w jedną całość – całość której słucha się całkiem nieźle.

Marcin Bieniek