Metaltown pod znakiem wielkich reaktywacji

 Metaltown pod znakiem wielkich reaktywacji

Metaltown – największy szwedzki festiwal poświęcony muzyce metalowej, w tym roku zgromadzi zarówno skandynawskie gwiazdy ciężkich brzmień, jak i tuzy metalowego grania zza Oceanu, w tym reaktywowaną formację System Of A Down oraz grupę Korn.

Festiwalowe lato zbliża się wielkimi krokami. Każde liczące się państwo na Starym Kontynencie, może pochwalić przynajmniej jednym festiwalem w całości poświęconym ciężkiej muzyce, który odwiedzają gwiazdy światowego formatu. Angielski Bloodstock, francuski Hellfest, czeski Brutal Assault czy najbardziej chyba znany na świecie festiwal metalowy Wacken Festival, to tylko kilka propozycji organizatorów na spędzenie wolnego czasu w letnie weekendy. Szwecja, która uznawana jest za potęgę na scenie metalowej, również może pochwalić się imprezą światowej rangi. Jest nią festiwal Metaltown, od kilku lat odbywający się z powodzeniem Goeteborgu.

W tym roku na uczestników czeka kilka interesujących reaktywacji. Bez wątpienia największą atrakcją Metaltown będzie powracająca po kilku latach formacja System Of A Down, która milczała wystarczająco długo żeby obudzić u swoich fanów solidny głód koncertowy. Drugim przywróconym do życia zespołem jest szwedzka supergwiazda melodyjnego death metalu At The Gates. Po wyjątkowo udanej trasie przed trzema laty, muzycy powracają na scenę, by po raz kolejny udowodnić, że nie bez kozery uznaje się ich za największą inspirację dla większości metalcore’owych kapel na całym świecie.

Poza ww. zespołami skład wydaje się być bardzo zróżnicowany. Fani około nu-metalowych brzmień, mają do dyspozycji takie kapele jak Korn i Avenged Sevenfold. Poza tym festiwal odwiedzą inne grupy ze Stanów jak Deicide, Cavalera Conspiracy, Madball, All That Remains czy The Black Dahlia Murder. Entuzjaści europejskich wykonawców nie powinni czuć się pokrzywdzeni, na imprezie pojawią się grający po sąsiedzku Volbeat czy czołowe formacje szwedzkiej sceny takie jak promujący nowy album Arch Enemy, Soilwork czy Meshuggah. Poza najbardziej znanymi grupami wystąpią również mniej znane zespoły, głównie ze Szwecji oraz innych krajów skandynawskich.

W tym roku Metaltown, po siedmiu latach spędzonych w porcie Frihamnen, zmienia lokalizację na równie nietypową. Z powodu rosnącego zainteresowania festiwalem, organizatorzy zostali zmuszeni przenieść imprezę w okolice toru wyścigów konnych Göteborg Galopp, położonego tuż za miastem w Hisingen. Jeśli chcecie udać się na nieco mniej popularny festiwal, ale w niczym nieustępujący największym europejskim imprezom – to propozycja właśnie dla was. Goeteborg uznawany jest za jedno z najważniejszym miast na metalowej mapie Europy.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16-17 czerwca. Bilety dostępne są w cenie 1500 SEK za bilet dwudniowy i 895 SEK za bilet jednodniowy. Dostępne są również karnety na dwa festiwale Metaltown i jednodniowy West Coast Riot w cenie 2050 SEK. Więcej informacji w językach szwedzkim i angielskim na głównej stronie festiwalu : www.metaltown.com

Jakub Jaworudzki