Relacjeprzemek

MGMT na Orange Warsaw Festival

Relacjeprzemek

MGMT (1).jpg MGMT, Orange Warsaw Festival, 05.09.2009

Darmowy festiwal z niezłym składem na dodatek w samym centrum miasta. Niestety dobre intencje nie wpłynęły na jakość imprezy. W scenerii “Sylwestra z Jedynką” dostaliśmy festiwal bez atmosfery i charakteru, co odbiło się na koncertach, a zwłaszcza jednym z nich.

Nie wiem czy organizatorzy wrzucając MGMT na małą scenę uznali, że zespół nie przyciągnie takiej widowni jak gwiazdy pojawiające się na głównej. Jak się okazało, było zupełnie inaczej. Organizując darmowy występ jednego z ważniejszych zespołów ostatnich lat – w dodatku zespołu, który nieszczęśliwie ma na swoim koncie jeden (dwa?) przeboje, które znają wszyscy, nie wypadało nie pojawić się na koncercie. Stąd też ilość osób zebrana przed sceną przewyższała możliwości placu przed Pałacem Młodzieży. By tylko coś ujrzeć ludzie wykorzystywali każdy murek, fontannę, krzak czy cokolwiek innego co pozwalało wyjrzeć ponad tłum. Dodatkową atrakcją były falowe migracje publiki w tył, po zagraniu kolejno “Time to Pretend”, “Youth” i “Kids”.

Pora jednak skupić się na muzyce. Grupa pracując właśnie nad kolejnym albumem, zaprezentowała wymieszany set, w którym nie zabrakło nowych numerów. Ostatnimi czasy zdarzało im się grać koncerty wypełnione wyłącznie nowymi kompozycjami, ale raczej nikt nie sądził, że zastosują podobną taktykę na swoim pierwszym koncercie w Polsce.

MGMT to dla mnie od początku do końca muzyka subtelna i delikatna. Nie ma w tej muzyce momentów mocnych i szalonych. Jest oczywiście energia, ale czy to wokal, czy poszczególne partie instrumentów, wszystko emanuje urokiem, a nie poziomem decybeli. Piszę o tym, bo to co najbardziej przeszkadzało w koncercie to strasznie wyciszone nagłośnienie. Nie mam pojęcia kto stał za konsoletą, ale totalnie nie wymierzył poziomu głośności do przestrzeni, w  którą rozchodził się dźwięk. Zespół był bardzo słabo słyszalny. Widać było, że muzycy na scenie również mieli problemy z dźwiękiem, gdy co jakiś czas patrzyli po sobie z wypisanym na twarzy “co jest grane?”. I to nie tak, że MGMT po prostu dają słabe koncerty. Widząc jak każdy z osobna inaczej zachowuje się na scenie, wyobraziłem sobie ten sam koncert w małym klubie czy chociażby w open’erowym namiocie lub na leśnej scenie OFF Festivalu. Byłoby znacznie lepiej.

Podsumowując dodam, że nigdy nie byłem wielkim fanem MGMT. Ten koncert, pomimo słabego przekazu przekonał mnie do nich i rozbudził apetyt na kolejny koncert – miejmy nadzieję w innym miejscu.

Marcin Bieniek

Zdjęcia z koncertu ze strony http://seethemusic.info/mgmt/ [Krzysztof Bukowski / SeeTheMusic.info]:

  MGMT (2).jpg