Microexpressions – “Deep Snow EP”

microexpressions-deep-snow.jpg Microexpressions – “Deep Snow EP”

Skąd oni są? Szwecja? Pewnie Wielka Brytania? Polska. Polska? Nie, oni nie mogą być z Polski.

To pierwsze skojarzenia po przesłuchaniu dzieła muzyków z Jeleniej Góry. EPka zatytułowana “Deep Snow” brzmi świetnie i bardzo “niepolsko”, czyli tak jak jeszcze nikt u nas nie grał. Zespół tworzy duet Michał Stambulski i Szymon Szczęśniak, którzy sami określają, że łączą w sobie gitarową energię z eksperymentalną elektroniką i popową przebojowością. Wcześniej, również własnym sumptem, nagrali dwa albumy krótkogrające, ale utrzymane w innej stylistyce.

Początek płyty skojarzył mi się z utworami Titus Andronicus, głównie ze względu na gitarowy wstęp i wykrzyczane pierwsze wersy, ale już po chwili muzyka przerodziła się w indie pop w stylu Passion Pit. Tempo “Brief Exposure” przypomina mi z kolei Los Campesinos!. Jeśli o całej EPce możemy mówić, że jest mieszanką stylów, to pierwszy kawałek jest prawdziwą mieszanką wybuchową, w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Numer dwa jest bardziej rockowy, trochę podchodzący pod The Car Is On Fire. “Deep Snow” jest już spokojniejszy, ale w stylu, uwaga… Animal Collective. Więcej tutaj elektroniki i jest swoistym wstępem do “Festival”, (prawie) najlepszego utworu na pięcioutworowej EPce, bo “Brief Exposion” jest jednak nieco wyżej w mojej ocenie. Na koniec muzycy z Jeleniej Góry prezentują fantastyczną siedmiominutową improwizację.

Płyta imponuje nie tylko mnogością stylów i pomysłów, ale także fantastyczną produkcją. Odpowiedzialni za nią byli sami wykonawcy, ale poprzednią EPkę zatytułowaną po prostu “Microexpressions” wyprodukował holenderski producent Matthijs van Der Spek, który współpracował m.in. z The Fugess. Na “Deep Snow” usłyszymy bardzo szeroki wachlarz instrumentów (jak na dwóch muzyków oczywiście), doskonale brzmiące syntezatory. Dodajmy do tego jeszcze wokal w stylu Passion Pit lub Tigercity i mamy jeden z ciekawszych pozycji 2010 roku w Polsce.

Jestem w szoku. Czekam na płytę.

“Deep Snow EP” do pobrania w całości tutaj.

Patryk Siedliński