Milcz Serce – “Nawyki/Kolizje”

Milcz Serce – “Nawyki/Kolizje”
Wytwórnia Krajowa/2013

Zdolni i niedostrzeżeni, którzy uzależniają smutkiem.

Gdy kilka lat temu nagrywali swój debiut nikt nie był zainteresowany jego wydaniem. W 2011 roku zdecydowali się na wydanie go własny sumptem stawiając przy tym na trudną niezależność. Przy drugiej płycie “Nawyki/Kolizje” jest trochę inaczej. Tym razem wytwórnia sama się do nich zgłosiła proponując współpracę. I Bogu dzięki, bo aż strach myśleć jaki los mógł spotkać ten album…

Milcz Serce to trio muzyków doświadczonych. 2/3 zespołu w osobach Adama Bejnar-Bejnarowicza oraz Bartłomieja Woźniczko niegdyś grało w zespole Gutierez. Wspólnie postanowili stworzyć coś nowego i przy pomocy Martina Gaszla powstało omawiane Milcz Serce, w którym muzycy budują specyficzną dla siebie nostalgiczną aurę. Poruszają się pośród melodyjnego popu, zahaczają o poezję śpiewaną, a muzyczna subtelność jest ich znakiem szczególnym. I stanowią zespół niszowy.

“Nawyki/Kolizje” to płyta wymagająca, nie sprawdzi się w roli tła do wykonywania codziennych czynności, bo przy Milcz Serce liczy się skupienie. Na albumie ważny jest przekaz słowny i aby on nie umknął konieczne jest zaangażowanie. Tym, co utrudnia odbiór są także rozpraszające niuanse w warstwie muzycznej. Zespół nie ogranicza swego instrumentarium, czego przykładem jest obecność akordeonu czy saksofonu. To wszystko składa się na nad wyraz niebanalną i refleksyjną płytę, na której Milcz Serce pięknie i oryginalnie ubiera emocje w słowa. Przywołaną refleksję tworzą głównie mocno melancholijne teksty, przesiąknięte tęsknotą i samotnością. Odczuwalne są nie tylko w rzewnych balladach (“Nawyki” ), gdzie byłoby to oczywiste, lecz także w kompozycjach żywszych, takich jak np. “Mechanik”. Nieznacznie udaje się im od niej uciec w nośnych “Kawiarenkach”, gdzie naszą uwagę przykuwa muzyka, która w większości piosenek przysłonięta była przekazem słownym i zsunięta na drugi plan. Nie oznacza to bynajmniej, że wieje nudą. Zgrabne i luźne melodie przełamywane są trzaskami i szumami. Gdzieniegdzie mocniej dają znać o sobie gitary, by za chwilę ustąpić miejsca spokojnemu saksofonowi.

Obok typowych zawartych tu piosenek odznacza się kompozycja czysto instrumentalna, zatytułowana “Tramwaj nr 14″. Nie sposób uciec od skojarzeń z zespołem Lenny Valentino. Wzruszająco brzmiące gitary, delikatnie pobrzmiewający bas są w tym przypadku bardzo charakterystyczne. W podobny sposób, bardziej instrumentalny, ukazuje się psychodeliczny “BDSM”. Takie zestawienie, brzmieniowa różnorodność trochę razi i odstręcza, lecz nie odrzuca tak jak niezbyt udane chóralne śpiewy. Może jest to kwestią gustu, lecz mi całkowicie nie leży i stanowi słaby punkt całego materiału. Większy niż ten, że na albumie brak czegoś bardziej wyrazistego na co wcześniej mogły wskazywać prezentowane single “Cygan” i “Luty”.

Niemniej jednak “Nawyki/Kolizje” są albumem dobrym, prezentującym wysoki poziom i wyszukane brzmienie. W sposób ciekawy łączą tradycyjne, owiane ludowością brzmienie z psychodelicznym zapomnieniem, co skutkuje oryginalnością. Milcz Serce wypracowało swój własny styl i to się ceni, pomimo kilku niedoskonałości.

Kasia Matuszyńska