Relacjeprzemek

Miłość traumatyczno-romantyczna odkryta na nowo

Relacjeprzemek

Miłość traumatyczno-romantyczna odkryta na nowo
27.10.2011 / CK Agora Wrocław

Zespół Fonetyka we wrocławskim CK Agora.

Rafał Mikołaj Wojaczek – polski poeta i prozaik, jeden z wielu, których twórczość zaliczana była za jego życia do niewartych uwagi, których życie pełne było depresji, alkoholu i skandalów obyczajowych, którego twórczość ma ponadczasowy wydźwięk. I ta twórczość, w niezmienionej prawie formie, wraca znów na usta słuchaczy, nie tylko poezji recytowanej, za sprawą trójki zapaleńców.

Zespół Fonetyka wziął na warsztat wiersze artysty, zaaranżował je pod perkusję, gitary i syntezator i trzeba przyznać, że wyszła im z tego zupełnie nowa jakość. Jak same wiersze są piękne pełnią bólu, tęsknoty i  fascynacji fizycznością, tak zespół, nie zatracając ani kropli z piękna poezji, nadał jej nowy, wspaniały, muzyczny sznyt. Umelodyjnienie, bardzo proste, a bardzo głębokie równocześnie, pełne detali, jak syntezatory i echa sprawiły, że utwory stały się pięknymi erotykami, pełnymi jednocześnie prostych słów i myśli.

Panowie natomiast, ubrani jak na maturę z języka polskiego, przypominający trochę wyglądem Beatlesów, również zachowaniem oddali hołd artyście. Przy każdej piosence podkreślali, że ich utwory, to nie piosenki, ale wiersze, pozostawili oryginalne tytuły… pełna skromność kazała za każdym razem zastanawiać się, dla kogo tu przyszliśmy: dla zespołu, czy dla poety? Tym bardziej, że Przemek Wałczuk zaznaczył, że dziękuje za brawa, ale tak naprawdę, to nie im się one należą.

Każdej piosence towarzyszyła indywidualna wizualizacja, na tle której występował zespół, co dopełniało jeszcze dramatyzmu i tak przesiąkniętych śmiercią i miłością tekstów. Przewijały się obrazy kobiet upadłych, wnętrza teatrów, motyle i krew, jako uzupełnienie słów poety.

A poeta zapewne byłby dumny!

Tekst + foto: Maria Grudowska