♪ Mono – “Recoil, Ignite (Excerpt)”/”Where We Begin”

Mono – “Recoil, Ignite (Excerpt)”/”Where We Begin”

Piękno o dwóch twarzach.

Jeszcze w tym miesiącu doczekać się możemy dwóch(!) nowych albumów japońskiej grupy Mono. “The Last Dawn” i ”Rays of Darkness” to konceptualne wizje przeciwności uwielbiane przez zespół – radość i ból, nadzieja i depresja, miłość i nienawiść. Oba wydawnictwa będzie można usłyszeć już końcem miesiąca na płytach oraz 18 listopada na jedynym koncercie grupy w Polsce, który odbędzie się w warszawskiej Hydrozagadce.

“Where We Begin” reprezentuje lżejszy album – “The Last Dawn”, który opowiada “jaśniejszą” stronę – muzycznie zbliżony do poprzednich dokonań grupy, choć bez tak intensywnej aranżacji smyczków, jak miało to miejsce chociażby w “For My Parents” z 2012 roku. Słyszymy za to bardziej minimalistyczne podejście do samej struktury utworów i skupienie się na gitarowych melodiach, które na pewno będą lepiej oddane podczas koncertów, w końcu Mono rzadko kiedy występuje w towarzystwie orkiestry.

Za to “Recoil, Ignite (Excerpt)” pochodzi z “Rays of Darkness” – chyba najcięższego albumu w dorobku Japończyków, ponieważ po raz pierwszy od piętnastu lat zespół zrezygnował ze smyczków i skupił się na miotających, ciężkich riffach. Ponoć na albumie znajdzie się jeszcze wokalna niespodzianka w postaci Tetsu Fukagawy z grupy Envy - japońskiej legendy post-hardcore’u, więc w przypadku instrumentalnego grania (sam zespół mówi przecież o współczesnej muzyce klasycznej, a nie o post-rocku) możemy mówić o niemałej rewolucji.

Całość wychodzi 24 października, więc nasłuchujcie uważnie.

Kuba Serafin