Murder By Death – “Good Morning, Magpie”

good-morning-magpie.jpg Murder By Death – “Good Morning, Magpie”
Vagrant/2010

Kruki, potępieńcy, whiskey, kowboje i preria. To znaki, że nadeszła nowa płyta Murder By Death.

Tym razem Amerykanie zrezygnowali z idei concept albumu. Nie zmienia to jednak tematyki ich piosenek, które dotykają ciemnych stron zycia: śmierć, alkoholizm, wykluczenie ze społeczeństwa. Jednak mimo dość przerażającej okładki wydaje się, że do mrocznego i nieprzyjemnego świata Murder By Death wkradł się promień słonecznego światła. Przy dokładniejszym zetknięciu z płytą okazuje się, że to tylko pozorna zmiana.

“Kentucky Bourbon”, który rozpoczyna płytę, jest półminutową miniaturką przywodzącą na myśl trzeszczące nagrania z lat 30. ubiegłego wieku. “As Long There Is Whiskey In The World” nie tylko pijacką tematyką zbliża się do celtyckiego rocka. “Yes” to jeden z przykładów tych weselszych rzeczy, przynajmniej muzycznie, bo sama piosenka dotyczy akceptacji nieuchronności śmierci. W “Foxglove” zbliżają się do Bossa z kilku ostatnich płyt. Większość piosenek budzi skojarzenia z Nickiem Cave’em i Johnnym Cashem, nie znaczy to jednak, że MBD nie mają swojego własnego stylu. Po prostu głos Adama Turly to ta sama klasa, co Australijczyk i Cash. Od obu panów czerpią mrok, ale równie dobrze można powiedzieć, że to wpływ amerykańskiego gotyku, czyli przede wszystkim Edgara Alana Poe.

Wszystkie piosenki na “Good Morning, Magpie” są autorstwa Adama, który napisał je podczas pobytu w Tennessee, gdzie nie spotkał prawie nikogo oprócz ryb, które złowił. Po prostu zaszył się nad jeziorem, w namiocie i pisał piosenki. Czy to osamotnienie wpłynęło na kształt płyty? Śmiem wątpić, bo otrzymaliśmy kolejną, porządną płytę Murder By Death, ale tak jak poprzednie, zupełnie nieprzełomową.

Michał Wieczorek