Felietonyprzemek

Najbardziej oczekiwane albumy roku 2015

Felietonyprzemek

Najbardziej oczekiwane albumy roku 2015

20 płyt – to dużo czy mało?

Wszystkie premiery 2015 >>

Rok 2014 w muzyce był rokiem dobrym, a narzekaniami malkontentów, że dobrej muzyki już nie ma i wszyscy skończyli się na “Kill’em All” nie należy się przejmować. Jestem przekonany, że równie dobry co 2014 będzie rok 2015, w którym już ukazało się sporo ciekawych wydawnictw, wśród których na wyróżnienie zasługują między innymi debiut Viet Cong nazwany po prostu od nazwy zespołu, “No Cities to Love” zreaktywowanego Sleater-Kinney, a także świetny album znanego z Animal Collective Panda Bear czy nowa płyta eksperymentalnego kwartetu Zs. A tyle jeszcze przed nami…

A Place to Bury Strangers - ”Transfixation”
Premiera: 17.02

Ostatni album wydali w 2012 roku,  najwyższy więc czas na nową dawkę muzyki nowojorczyków – płytę “Transfixation”, której brzmienie ma przypominać to znane z koncertów grupy z jednoczesnym dodatkiem odjechanych eksperymentów. W teorii powinno być ciekawie, w końcu A Place to Bury Strangers to jeden z tych zespołów, które największe wrażenie robią na żywo.

Posłuchaj na SoundCloud.

Björk -  ”Vulnicura”
Premiera: 20.01

“Vulnicura” można już słuchać od dłuższego czasu, najpierw dzięki wyciekowi do internetu, później legalnie. Co nie zmienia faktu, że płyta była jedną z tych, na które miało się czekać i to nie tylko ze względu na przeszłe dokonania artystki. Wcześniej było już wiadomo, że podkładami i produkcją zajmą się Arca i The Haxan Cloak – można się więc było spodziewać świetnie wyprodukowanego i brzmiącego albumu. Jak w stosunku do całości dorobku prezentuje się płyta? Warto moim zdaniem powstrzymać się jeszcze chwilę z jednoznacznymi ocenami, ale to dobry longplay.

Posłuchaj na SoundCloud.

Bob Dylan - ”Shadows in the Night”
Premiera: 02.02

Sam Dylan powiedział o nadchodzącym wielkimi krokami krążku tak dużo, że mój i jakikolwiek inny komentarz jest w zasadzie zupełnie zbędny: Już od dawna chciałem zrobić coś takiego. Nie każdy mógłby nagrać taką płytę. Znamy te piosenki bardzo dobrze. Nagrywaliśmy wszystko na żywo. Bez dogrywek, bez słuchawek, bez kabiny nagrywającej, bez podziału na ścieżki. Zmiksowane tak jak zostało nagrane. Nie uważam, żeby to co zrobiłem można było nazwać coverami. Te piosenki były już przerabiane wiele razy. Nikt o nich nie pamiętał. To, co zrobiłem ja i mój zespół było więc przywróceniem ich na światło dzienne, pozwalamy odkryć te piosenki na nowo. Premiera płyty nastąpiła 3 lutego.

Chromatics - ”Dear Tommy”
Premiera: 14.02

Długo nie będziemy również czekać na nowe nagrania Chromatics (enigmatyczna wiadomość głosi, że album ukaże się “w okolicach walentynek”, bez podania dokładnej daty). Na “Dear Tommy” znajdzie się 14 utworów, wśród których znajdują się między innymi podobna do znanej już z kompilacji “After Dark 2″ wersja “Cherry” oraz nowa wersja piosenki “Camera”.

Posłuchaj na SoundCloud.

Django Django
TBA

Brytyjczycy wracają z nową muzyką, następcą bardzo dobrze przyjętego albumu sprzed trzech już lat. Jeszcze nie nazwane wydawnictwo ma być bardziej dopieszczone i dopracowane od debiutu. Jego zwiastunem jest bardzo dobra piosenka “First Light“, która nie zapowiada jednak większych zmian w twórczości londyńskiego kwartetu.

Posłuchaj na SoundCloud.

Faith No More – “Sol Invictus”
Premiera: 19.05

Wielki płytowy powrót zapowiedzieli Faith No More, których ostatni krążek, “Album of the Year” wydany został w roku 1997! Po 18 latach czekania doczekamy się płyty bardziej nowoczesnej, czegoś zdecydowanie odmiennego od całej reszty katalogu zespołu Mike’a Pattona. Od grudnia znany jest jeden kawałek legendy mimowolnych pionierów nu metalu – nie tak nietypowy, jak można by oczekiwać po zapowiedziach, “Motherfucker“. Bill Gould stwierdził bowiem, że na nowy album wpłynęły dźwięki The Cramps, Link Wraya oraz Siouxsie and the Banshees, a nawet black metalu. Na koniec dodał jednak, że mimo wszystko, całość brzmi jak Faith No More. Trochę namieszał, na efekty pracy zespołu poczekamy  do kwietnia.

Posłuchaj na SoundCloud.

Grimes
TBA

Podobno szykuje nowy album, na temat którego nie wiadomo w zasadzie nic. Wywiady i informacje prasowe planowane są dopiero po ukazaniu się tajemniczego krążka.

José González – “Vestiges & Claws”
Premiera: 17.02

Od premiery “In Our Nature” minęło długich osiem lat, nie dziwota więc, że fani i fanki artysty czekają z niecierpliwością na “Vestiges & Claws”. Dlaczego tak długo? W międzyczasie koncertował i nagrywał z bardziej psychodelicznym od nagrań solowych Junip. Polscy fani Szweda będą mieli świetny rok, ponad cztery miesiące po wydaniu albumu, wokalista przyjedzie do Polski, by zagrać na Open’er Festivalu.

Posłuchaj na SoundCloud.

Low
TBA

Mistrzowie melancholii ostatnio są dosyć nierówni. Po świetnej “C’mon” z 2011 roku, dwa lata później wydali “The Invisible Way”, album rozczarowujący, o klasę słabszy od poprzednika. Minęły kolejne dwa lata, czy przyniosą album, który dorówna największym osiągnięciom klasykom slowcore’u?

Mikal Cronin – “MCIII”
Premiera: 05.05

Kumpel Ty Segalla z trzecią już solową płytą zawita pod nasze strzechy w maju. Jego przyjemne melodyjne kawałki zawsze pasowały do słońca – tak samo powinno być za trzy miesiące, szczególnie, że jedna z nowych piosenek, “Made Up My Mind” już się ukazała – i idealnie pokrywa zapotrzebowanie na radosne, pogodne, luzackie piosenki.

Posłuchaj na SoundCloud.

Modest Mouse – “Strangers to Ourselves”
Premiera: 03.03

Po wielu opóźnieniach, w marcu, dokładnie 3, nareszcie usłyszymy nowy longplay amerykańskich indie rockerów. Wpływ na wielokrotne przesuwanie premiery miało między innymi zatrudnienie kilku producentów, a także odejście jednego z założycieli – basisty Erica Judy. Zespół odwołał także sporą część trasy koncertowej, pozbawiając tym samym możliwości słuchania na żywo w Gdyni “Good Times Are Killing Me” czy “Dashboard”. W tym roku będzie płyta, będzie też koncert? Alter Art milczy, co na to Artur Rojek?

Posłuchaj na SoundCloud.

PJ Harvey
TBA

Ciekawa sprawa. Słyszeliście kiedyś o czymś takim, żeby nagrywać album na żywo i zaprosić publiczność do obserwacji całego przedsięwzięcia? Grając koncert nie w typowej klubowej lokalizacji, a w specjalnie do tego celu przystosowanej instalacji architektonicznej? Ekstrawagancja? Jeżeli tylko efekt końcowy okaże się tak interesujący jak w przypadku “Let England Shake”, to czemu nie?

Purity Ring – “Another Eternity”
Premiera: 02.03

Na naszym portalu można przeczytać wywiad z Corinem Roddickiem, w którym ujawnia kilka informacji na temat “Another Eternity”. Nasze źródło dodaje do tego, że nowe nagrania są bardziej przebojowe, co pociąga za sobą brak specyficznej atmosfery, cechującej kompozycje ze “Shrines”. Zmiana, ale czy na dobre?

Posłuchaj na SoundCloud.

Red Hot Chili Peppers
TBA

Po ostatniej nader słabej płycie, która opisywana była przez zespół jako inna, ale równie ciekawa jak reszta dyskografii, z rezerwą podchodzę do kolejnej zapowiedzi. A co wiemy? Album będzie ekscytujący i wymagający – ale przecież “I’m With You” też taka była, a album to moim zdaniem najsłabszy z całej dyskografii. Strach się bać?

Róisín Murphy
TBA

Nietypowy projekt szykuje wokalistka Moloko. Jaki? Swoje nowe piosenki zaśpiewa po włosku. Ale “Mi Senti” to nie jedyne przedsięwzięcie, nad którym pracuje Irlandka. Także w tym roku premiera zwykłej płyty “Leviathan” oraz EP-ki z muzyką house. Szykuje się pracowite pozostałe 11 miesięcy roku.

Spiritualized
TBA

Nowy krążek grupy Jasona Pierce’a nie ma jeszcze tytułu, listy utworów, grafiki. Prace nad kompozycjami dopiero się rozpoczęły, producentem całości jest Youth, a ostatnie nagrania, które odbędą się w Hiszpanii planowane są na pierwsze sześć miesięcy tego roku.

Sufjan Stevens – “Carrie & Lowell”
Premiera: 30.03

Nareszcie wydanie nowego albumu ogłosił Sufjan Stevens. “Carrie & Lowell” składa się z jedenastu piosenek poruszających tematy życia, śmierci, miłości i straty, muzycznie ma być to powrót artysty do swoich fokowych korzeni. Czekamy z niecierpliwością do 30 marca.

Tame Impala
TBA

Trzeci album Australijczyków jest już w drodze, nie znamy jednak daty jego publikacji. Nie wiemy także jaka muzyka ma się na nim pojawić.

The Soft Moon – “Deeper”
Prmiera: 31.03

Krążek “Deeper” pierwotnie miał być wydany jako solowy krążek Luisa Vasqueza. I co? I nic, muzyk przeniósł się do Wenecji i stwierdziwszy, że w sumie The Soft Moon był zawsze projektem jednego człowieka, zdecydował o zmianie szyldu płyty. W rezultacie otrzymamy najbardziej osobisty, refleksyjny, melancholijny album, zainspirowany uczuciem całkowitej samotności w nowym miejscu.

Posłuchaj na SoundCloud.

Twin Shadow – “Eclipse”
Premiera: 17.03

Budowa własnego studia nagraniowego, koncerty, ale także osobiste problemy wypełniły miesiące między wydaniem pierwszej i drugiej płyty George’a Lewisa Juniora. Czy w związku z tym “Eclipse” będzie albumem przepełnionym silnymi emocjami? Odpowiedź na to pytanie poznamy w marcu.

Posłuchaj playlisty na YouTube i Spotify:

Jakub Buszek

Wszystkie premiery 2015 >>