Podsumowaniaprzemek

Najciekawsze polskie albumy 2016 roku

Podsumowaniaprzemek

Najciekawsze polskie albumy 2016 roku

Top 12 od redakcji Uwolnij Muzykę!.

To był dobry, a nawet bardzo dobry rok na polskim rynku muzycznym. Ci, na których płyty czekaliśmy nie zawiedli, wprowadzając najczęściej coś nowego w swej twórczości lub też po prostu nagrywając płyty dojrzalsze. Było też kilka miłych niespodzianek.

12 redaktorów naszej redakcji wskazało swoją “topową dychę”, której płyty najbardziej utkwiły im w uszach i pamięci. Spośród wskazanych 49 albumów (każdy z nich opatrzony osobistą punktacją), przyznaliśmy 12 miejsc głównych oraz 20 wyróżnień. To, co rzuciło się w oczy przy tworzeniu poniższego podsumowania, to wypełnienie podium przez śpiewające panie, bo choć pozostałe miejsca zdominowane zostały przez płeć przeciwną, to “najciekawsza” okazała się twórczość wokalistek.

Zapraszamy do zapoznania się z listą 12 najciekawszych, zdaniem redaktorów Uwolnij Muzykę!, polskich albumów wydanych w 2016 roku.

12. Lotto – “Elite Feline” (posłuchaj albumu)

Łukasz Rychlicki (Kristen), Mike Majkowski (Hailu Mergia Trio) oraz Paweł Szpura (Hera, Wovoka) – trzech instrumentalistów z trzech różnych projektów nagrało płytę emocjonalną, czarującą i wciągającą. Dwa dwudziestominutowe seanse, które hipnotyzują, i które stworzyły z tej płyty materiał warty poznania.

11. Łona i Webber – “Nawiasem mówiąc” (utwór)

Szczecinianie powrócili z krążkiem po pięciu latach ze znanym już przytupem i błyskotliwością. Już nieco inne, bo “poważniejsze” historie o otoczeniu, ale wciąż okraszone sprawnymi, ironicznymi tekstami.

10. Taco Hemingway – “Marmur”(posłuchaj albumu)

Taco Hemingway nagrał koncept album, który został odebrany w dwojaki sposób. Dla niektórych to powtórka z EP-ek , a dla innych to kolejny krążek, na którym w swoisty dla siebie sposób opisuje otaczającą go rzeczywistość.

9. Organek – “Czarna Madonna” (recenzja)

“Czarna Madonna” to typowe “organkowe historie”: intymne, osobiste i socjologiczne. Najbardziej uderza jednak kawałek tytułowy, który jak sam autor stwierdził, jest najpiękniejszą i najważniejszą piosenką, jaką kiedykolwiek napisał. Potwierdza to jej długość i intymność tekstu.

8. Tomasz Mreńca – “Land” (posłuchaj albumu)


Dużo, jak się okaże, jest w naszym zestawieniu płyt instrumentalnych. Kolejna i nie ostatnia pochodzi od Tomasza Mreńcy. Na album trafiło 9 kompozycji, które zwracają uwagę swą nieskrępowaną improwizacją i minimalizmem.

7. Kristen – “LAS” (recenzja / utwór)

Kristen znów przekraczają samych siebie, tym razem poszukiwania kierując w stronę rytmu i transu. Trans to jedno z najbardziej nadużywanych słów w pisaniu o muzyce, ale właśnie ono pasuje do “LASu” idealnie. To muzyka bez początku i bez końca, wieczna i zmiennie niezmienna. Nie ma przeszłości, nie ma przyszłości – jest tylko wieczne teraz.

6. Niechęć – “Niechęć” (recenzja / utwór)

Wszystko kotłuje się tu cudownie, ale zarazem współgra, jest kilka lekko niesmacznych motywów klawiszowych (takie irytujące melodyjki w “Rajzie” i “Metanolu”), ale szybko odchodzą w niepamięć na rzecz tańca saksofonu z klawiszami do wtóru gitary i w pościgu z sekcją rytmiczną. Gdzieniegdzie w tle pojawiają się pyszne przestery, buczenia, syntezatory bawią się w cymbałki, wszystko migocze, przewraca się, szarżuje i wzdycha.

5. Wacław Zimpel – “Lines” (posłuchaj albumu)

To pierwsza solowa płyta tego instrumentalisty. Zimpel skupił się na niej na wykorzystaniu organów Hammonda, Fendera Rhodesa i khaena. Powstał krążek mniej improwizowany, a bardziej kreatorski. 

4. LAM – “LAM” (posłuchaj albumu)

LAM to kolejny projekt Wacława Zimpla, który trafił do naszego zestawu. Nagrany wraz z Hubertem Zemlerem oraz Krzysztofem Dysą instrumentalny album to pełne ekspresji trzy utwory. Minimalizm miesza się z bogactwem instrumentów, a wyciszenie z tempem i różnorodnością.

3. Sorry Boys – “Roma” (recenzja / utwór / wywiad)

Z jednej strony zespół robi to, do czego nas przyzwyczaił: bogactwo gości i dźwięków, gęstwina instrumentarium, rożne wątki, z których czerpią czasem mniej, czasem więcej, zawsze w sam raz. “Roma” to jakby opis ludzkiego życia: potrzeby samodzielności, potrzeby ucieczki, potrzeby kochania, potrzeby nadziei.

2. Julia Marcell – “Proxy” (recenzja / utwór/ wywiad)

Na pierwszy plan wysuwa się ciężkostrawny konsumpcjonizm i przyspieszenie społeczne. Julia kreśli model współczesnego człowieka – turysty, który jest pozornie szczęśliwy, bo ograniczają go jedynie pieniądze, jest panem swojego losu. Może być wszędzie, a skoro płaci to też wymaga. W warstwie muzycznej Julia podąża obranymi wcześniej ścieżkami. Otwierający płytę “Tarantino” jest utrzymany w elektronicznej stylistyce, znanej z “June”.

1. Brodka – “Clashes” (utwór / o albumie)

Zainspirowana podróżami po Ameryce Północnej nagrała płytę, po przesłuchaniu której pojawiły się przeróżne synonimy: smutna, dojrzała, ciasna, oniryczna, oldskulowa. I wszystko zdaje się pasować do najnowszego wydawnictwa Brodki, której album wskazała większa część naszej redakcji. Nie da się ukryć, że to płyta inna od “Grandy” (recenzja), która od swych poprzedniczek była mniej komercyjna. Tu, choć bardziej “światowa”, to także trudno byłoby wcisnąć ją do playlisty wszystkich rozgłośni radiowych.

WYRÓŻNIENIA

Krzysztof Zalewski – “Złoto” (utwór)

Resina – “Resina” (posłuchaj albumu)

Jachna/Mazurkiewicz/Buhl – “Dźwięki ukryte” (posłuchaj albumu)

We Draw A – “Ghost” (recenzja / utwór)

Król – “Przez sen” (recenzja / utwór)

Furia – “Księżyc Milczy Luty” (posłuchaj albumu)

Fisz, Emade – “Drony” (utwór)

Hey – “Błysk” (recenzja / utwór)

Innercity Ensemble – “III” (posłuchaj albumu)

Ampacity – “Sum of All Flaws” (utwór)

Better Person – “It’s Only You” (posłuchaj albumu)

Bisz i Radex – “Wilczy humor” (utwór)

Sonar – “Pętle” (utwór)

Piotr Zioła “Revolving Door” (utwór)

Shy Albatross – “Woman Blue” (utwór)

O.S.T.R. – “Życie po śmierci” (utwór)

Reni Jusis – Bang! (utwór / recenzja)

Duit – “Now I’m Here” (posłuchaj albumu)

So Slow – “Nomads” (utwór)

Zamilska – “Undone” (utwór)

Ilona Nieroda